Lista aktualności Lista aktualności

Całe szczęście ma godnych następców...

Mamutowiec olbrzymi, który rósł przed laty w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej, a właściwie pozostałość po jego majestacie ustąpił miejsca nowemu przychówkowi.

Niepokojące oznaki obumierania jednego z najsłynniejszych drzew ogrodu ujawniły się około 1985 roku. Ich prawdopodobną przyczyną było porażenie korzeni przez opieńkę i przemarznięcie drzewa. Aby zachować w pamięci jego obecność uschnięte konary wraz z fragmentem pnia zostały usunięte kilka lat później, z pozostawieniem stojącego odziomka o wysokości około 6 metrów.  Po wielu latach również i on uległ rozkładowi na tyle, że jego dalsza obecność stała się poważnym zagrożeniem dla każdego, kto przystawał w pobliżu.

Tak więc 22 czerwca b.r. pożegnaliśmy ów fragment usuwając go (z uwagi na konieczność ochrony innych roślin kolekcji i bezpieczeństwo publiczne) w spektakularny sposób. Prace prowadzone były przez arborystę, przy użyciu technik alpinistycznych, które wykorzystujemy często w skomplikowanych pielęgnacjach i formowaniu koron tutejszych okazów.

Oto jak wyglądało to w praktyce:

Na terenie ogrodu rośnie obecnie 6 młodych mamutowców, w tym okaz wyjątkowy, bo otrzymany z nasion mamutowca rosnącego w pobliżu Generała Shermana. "Generał" jest najwyższym okazem tego gatunku i rośnie w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii (USA). Jak podają źródła to również największe drzewo rosnące na świecie (wiek 2,5 - 3 tys. lat; wysokość 84 metry; średnica pnia 8 metrów).

UWAGA - UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE KONKURS "MAMUTOWIEC" JEST JUŻ ZAKOŃCZONY (TERMIN NADSYŁANIA ODPOWIEDZI MINĄŁ 15 LIPCA b.r.). 17 lipca b.r. komisja konkursowa, powołana Decyzją nr 18/19 Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino z dnia 14 lipca 2020 r. dokonała losowania zwycięzców konkursu "Mamutowiec". Więcej o losowaniu.

Mamy dla Państwa konkurs, którego nagrodą będą „plastry” drewna pozyskane z naszego wyjątkowego mamutowca.

Każda osoba, która prześle odpowiedzi na prezentowane poniżej pytania weźmie udział w losowaniu trzech wyjątkowych nagród-pamiątek po mamutowcu olbrzymim z Glinnej1:

1. Jaką wielkość mają nasiona, z których wyrastają mamutowce olbrzymie?

2. Gdzie w Polsce rośnie największy obecnie okaz mamutowca olbrzymiego?

3. Skąd wzięła się polska nazwa gatunku "mamutowiec olbrzymi" ;-)?

Dodatkową nagrodą obdarujemy tych spośród zwycięzców, którzy znajdą ciekawe wykorzystanie dla otrzymanych fragmentów drewna i zechcą podzielić się ich fotografiami (może powstaną z nich stoliki, świeczniki, tace 😊) .

Mimo, że pozostałości drzewa ustąpiły już z krajobrazu zachowamy je po raz kolejny dla Państwa pamięci, osadzając na podstawie pnia tablicę ukazującą historię naszego mamutowca. Wszak był to ulubieniec nie tylko nasz, ale również wielu spośród Państwa.

1Zapraszamy do nadsyłania odpowiedzi na adres – gryfino@szczecin.lasy.gov.pl (z dopiskiem w tytule - Mamutowiec). Jeśli zdecydujecie się Państwo na przesłanie odpowiedzi i wzięcie udziału w losowaniu nagród prosimy o podanie w wiadomości wyłącznie imienia i numeru telefonu do kontaktu (w celu ustalenia terminu oraz sposobu odbioru nagrody). Na odpowiedzi czekamy do 15 lipca b.r.*. Odbiór nagród - wyłącznie osobisty.

* Organizatorem wydarzenia jest Nadleśnictwo Gryfino z siedzibą w Gryfinie ul. 1 Maja 4 (74-100). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Przesłanie odpowiedzi w celu wzięcia udziału w losowaniu nagród wymaga podania wyłącznie imienia oraz numeru telefonu do kontaktu w sprawie ich odbioru. Każdy zwycięzca zostanie powiadomiony odrębnie i telefonicznie. Dane osobowe zwycięzców losowania będą przetwarzane wyłącznie w przedmiotowym celu. Losowanie i odbiór nagród odbędzie się w terminie do 30 dni od dnia 15 lipca b.r. Termin losowania i odbioru nagród może ulec wydłużeniu w przypadku wystąpienia okoliczności, na które organizator nie ma wpływu. O zaistniałych zmianach organizator poinformuje odrębnie każdego z uczestników (zmiana terminu losowania - za pośrednictwem korespondencji elektronicznej) lub zwycięzców (odbiór nagród - telefonicznie).

 

fot. J. Tumiłowicz - mamutowiec olbrzymi - około 1987 r.