Lista aktualności Lista aktualności

Czy Ogród Dendrologiczny w Glinnej jest otwarty?

Gdzie na jesienno-zimowy spacer?

Szanowni Państwo

Informujemy, że w terminie od 1 listopada do 15 marca Ogród Dendrologiczny nie jest udostępniany zwiedzającym. Zapraszamy jednak do korzystania z terenu sąsiadującego z ogrodem. Znajdziecie tu Państwo ogólnodostępne miejsce na ognisko (drewniane zadaszenie z paleniskiem w sąsiedztwie miejsca postoju pojazdów), liczne ławki, wiaty w sąsiedztwie placu zabaw. Korzystanie z wiaty, w której znajduje się kominek (i kominka) jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z nadleśnictwem (informacje w sprawie najmu obiektu - tel. 505 001 059). Z uwagi na bezpieczeństwo obowiązuje zakaz samodzielnego rozpalania ognia w kominku. Szczegóły udostępnienia obiektu znajdują się TUTAJ. Polecamy spacery po sąsiadującej z ogrodem Puszczy Bukowej (np. ścieżką edukacyjną wiodącą do Karasiego Stawu - czas przejścia ścieżką, wraz z powrotem do miejsca postoju pojazdów przy ogrodzie to około 1,5 godziny). Miejsca w Puszczy Bukowej (w zarządzie Nadleśnictwa Gryfino), w których można w trakcie wędrówki rozpalić ognisko znajdziecie Państwo na mapie poniżej. Jeśli macie Państwo ochotę wybrać się na wycieczkę do innego nadleśnictwa polecamy portal czaswlas.pl, w którym znajdziecie informacje o ciekawych miejscach, szlakach, ścieżkach edukacyjnych, obiektach turystycznych, miejscach postoju pojazdów i parkingach leśnych oraz obszarach udostępnionych do noclegów w ramach programu "Zanocuj w lesie". Jesień i zima to dobry czas na wędrówki po leśnych zakamarkach. Mimo niższych temperatur zdarzają się piękne słoneczne dni, które warto wykorzystać na spacery, jazdę rowerem czy biegi. Las, pozornie uśpiony tętni życiem. Ślady obecności jego mieszkańców można odnaleźć w wielu miejscach – na przykład w postaci  tropów w błotnistych kałużach lub na śniegu (choć na ten nie możemy często liczyć w okolicach Szczecina 😊). Zabawa w leśnego detektywa, zwłaszcza z dziećmi może być fajnym uatrakcyjnieniem wędrówki.

A jak oznaczyć tropy? Odróżnienie tropów poszczególnych gatunków zwierząt może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego polecamy klucz do rozpoznawania tropów wybranych, najpopularniejszych gatunków zwierząt (do pobrania poniżej). Odpowiadając na kilka łatwych pytań, można szybko ustalić, z jakim gatunkiem obserwator ma do czynienia. W kluczu można znaleźć opis budowy tropu, rysunki z układami tropów czy też podpowiedziami jak mierzyć tropy.

Tak więc – jesienno-zimowa, leśna cisza wprawi w dobry nastrój i pozwoli zregenerować siły po pracowitym dniu/tygodniu. Zabierzmy termos herbatki z sokiem malinowym, ulubiony prowiant, ubierzmy się cieplutko, a wtedy żadna pogoda nie będzie straszna 😊

Zapraszamy do lasu...

POBIERZ KLUCZ „CZYJ TO TROP?” (źródło lasy.gov.pl) - klucz powiększa się po kliknięciu:

MAPA PUSZCZY BUKOWEJ Z MIEJSCAMI UDOSTĘPNIONYMI DO ROZNIECANIA OGNIA (mapa turystyczna obszaru Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa" autorstwa Edwarda Mich - wydawca DTPsystem Kozienice oraz Edwarda Zadorskiego) - mapa powiększa się po kliknięciu:

grafika zdjęcia głównego Canva, fotografia - archiwum Nadleśnictwa Gryfino