Lista aktualności Lista aktualności

Jabłonie w nowym sadzie już rosną

Kuzynek Buraczek, Żeleźniak, Gruchoty, Salome czy Piękna z Herrnhut to tylko pięć spośród 21 starych odmian jabłoni posadzonych 19 czerwca 2021 roku w nowym sadzie na terenie Nadleśnictwa Gryfino.

Wspólnie z mieszkańcami Gryfina i okolicznych miejscowości powołaliśmy do życia niezwykłe miejsce, które za kilka lat obficie darzyć będzie niezwykłymi owocami. Skorzystać z nich będą mogli wszyscy, który zechcą wykorzystać wyjątkowy smak i walory użytkowe jabłek starych odmian. Gdy pierwsze z nich dojrzeją na drzewach spotkamy się znów, aby wspólnie degustować i gotować potrawy z ich udziałem. Jabłka posiadają wszechstronne zastosowanie kulinarne, a owoce starych odmian są pełne aromatu i wybornego smaku. Mamy nadzieję, że nasz sadzik będzie również ciekawym przystankiem dla rowerzystów, którzy licznie przemierzają szlak rowerowy Blue Velo. Jabłonie (30 szt.) rosną tuż w jego sąsiedztwie. Miło będzie niebawem położyć się w jabłoniowym cieniu i delektować soczystymi owocami. Odmiany drzew dobrane zostały tak, aby cieszyć w różnych porach roku. Sadzonki jabłoni przekazaliśmy również szkołom z terenu Gminy Gryfino oraz instytucjom pomocy społecznej. Placówki, które wyrażą chęć, wezmą udział w kolejnym etapie „owocowego projektu”. Z myślą o owocach dla podopiecznych mini sadziki założymy wspólnie przy siedzibach placówek.

Uczestnicy spotkania obdarowani zostali sadzonkami jabłoni starych odmian, wspaniałym atlasem „Dawne odmiany jabłoni uprawiane w Polsce” wydanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły oraz…słoiczkami pysznego, ekologicznego musu jabłkowego wyprodukowanego z odmiany Szara Reneta.

Serdecznie dziękujemy za udział w akcji i życzymy powodzenia w uprawie otrzymanych drzewek.

Do zobaczenia w kolejnym sadzie…

Partner wydarzenia – Centrum Informacyjne Lasów Państwowych

Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas drzewa”

Zdjęcia prezentują uczestników akcji przy sadzeniu jabłoni: