Lista aktualności Lista aktualności

Jesienne zbiory w "leśnym sadzie"

Tajemnicze zielone "dywany", które pojawiły się w Puszczy Bukowej to siatki służące do zbioru nasion buka.

Rozkłada się je w najcenniejszych genetycznie drzewostanach bukowych (zwanych drzewostanami nasiennymi), po to aby ułatwić zbiór opadającej bukwi. Nie dzieje się to często, bo buk zwyczajny owocuje obficie średnio co 6-8 lat. Nasiona zebrane z siatek są wstępnie czyszczone w lesie i przewożone do dalszej obróbki w przechowalni nasion w Pniewie, należącej do Nadleśnictwa Gryfino. Tu po zakończeniu procesu czyszczenia i sortowania są podsuszane, ważone, opisywane i pakowane do przechowywania. Czekają w chłodniach (w temperaturze około -10oC) na swoją kolej wysiewu. To z nich powstaną następne pokolenia dorodnych buków. Sadzonki trafią do puszczy wszędzie tam, gdzie nie udaje się odnowienie naturalne albo konieczna jest przebudowa drzewostanów iglastych na liściaste. Warto wiedzieć, że Puszcza Bukowa jest regionem matecznym dla buka zwyczajnego. Oznacza to, że sadzonki wyprodukowane z tutejszych nasion mogą być wykorzystywane w Polsce północnej i środkowej.  Znajdują tam bowiem idealne warunki do wzrostu i rozwoju. Z uwagi na dalece odmienne warunki klimatyczne nie trafią natomiast do lasów Polski południowej. To tak zwana zasad regionalizacji nasiennej, którą kierują się leśnicy w tworzeniu nowych pokoleń polskich lasów.

Drzewostany, w których wyłożone są siatki (wyłączone drzewostany nasienne) są oznaczone w terenie opaskami w kolorze żółtym (linia ciągła), wymalowanymi na pniach drzew wyznaczających ich granice.

Zbiór nasion potrwa do około 30 listopada b.r. Przypominamy, że zgodnie z zapisami ustawy o lasach wstęp do drzewostanów nasiennych objęty jest zakazem wstępu1

1 Podstawa prawna: Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz.U. z 2022 poz.672); art. 26