Lista aktualności Lista aktualności

Lelek nie zapłaci kary za bezprawne wykorzystanie utworu ;-)

Kradzież dóbr intelektualnych nasila się wiosną, a służby są bezradne.

Ten wydawałoby się bulwersujący proceder nie ma taryfikatora w polskim wymiarze sprawiedliwości. Bo…dotyczy ptaków 😊. Mało tego – przestępstwa popełniane przez opierzonych "złoczyńców" cieszą się ogromnym poparciem społecznym. Po zimowym uśpieniu każdy odgłos natury jest na wagę złota, bo ożywia i wprawia w dobry nastrój. Dlatego na niektórych wykonawców czeka się z wyjątkową niecierpliwością. Nawet jeśli ich reputacja jest nieco zszargana 😊. Do tego grona należą niewątpliwie ptaki mimetyczne, czyli takie, które potrafią naśladować dźwięki innych gatunków zwierząt i co zadziwiające nie tylko ptaków. Niektóre spośród nich „ćwierkają jak kury, szczebioczą jak psy lub gwiżdżą jak koty” 😊 Oto Lelek mistrz naśladownictwa:

Najsłynniejszymi gatunkami ptaków mimetycznych, spotykanymi w Polsce są niewątpliwie m.in. wspominany lelek, sójki, kosy, gile, łozówki, pleszki, rudziki czy zaganiacze. Niewiele z nich dorównuje jednak szpakom. Te sprytne złodziejaszki dźwięków już w marcu rozpoczynają gwizdy, skrzeczenia, skrzypienia, piski, ćwierkania i grzechot. Repertuar choć bogaty, byłby banalny bez zdolności szpaków do naśladowania innych, lepiej obytych z nutami kolegów. Mamy więc w szpaczych popisach dźwięki zapożyczone od skowronków, czajek, trznadli, dzięciołów, wirtuozów kosów, czy wilg. Zdarzają się również popisy oparte na dźwiękach syren ostrzegawczych, śmiechu dziecka czy skrzypiącej taczce.

Popisy szpaka:

Innymi członkami dźwiękonaśladowczej szajki są wspomniane sójki. Kraczą, skrzypią, groźnie warkoczą, drą się w wysokich oktawach. Dla dodania sobie powagi często zapożyczają dźwięki myszołowów, kruków, jastrzębi czy puszczyków.

A oto sójka:

Po co ptaki czynią takie cuda? Jak to po co. Wszystko dla Pań. Samiec ma większe wzięcie u samic, jeśli jego repertuar pieśni jest bardziej urozmaicony. A to z kolej rokuje na miłe pożycie i lepszy sukces rozrodczy. Śpiew może być też narzędziem komunikacji między sąsiadami i wyznacznikiem granic zajmowanego terytorium.

Wiosna do doskonały czas na podsłuchiwanie ptaków. Zapraszamy do niezwykłej muzycznej galerii (źródło – Leśny budzik Echa Leśne TV):

Gil - KLIKNIJ

Łozówka - KLIKNIJ

Pleszka - KLIKNIJ

Zaganiacz – KLIKNIJ

Kos – KLIKNIJ

Żuraw - KLIKNIJ

Kawka - KLIKNIJ

Strumieniówka - KLIKNIJ

Czarnogłówka - KLIKNIJ

Rudzik - KLIKNIJ

Bielik - KLIKNIJ

Myszołów - KLIKNIJ

Kukułka - KLIKNIJ

Trznadel - KLIKNIJ

Derkacz - KLIKNIJ

Pokrzywnica - KLIKNIJ

Zięba - KLIKNIJ

Czubatka - KLIKNIJ

Dudek - KLIKNIJ

Mazurek - KLIKNIJ

Drozd śpiewak - KLIKNIJ

Wilga - KLIKNIJ

Kopciuszek - KLIKNIJ

Sroka - KLIKNIJ

Czajka - KLIKNIJ

Mysikrólik - KLIKNIJ

i inne - KLIKNIJ