Lista aktualności Lista aktualności

Niezwykła flora pod specjalnym nadzorem

Są ludzie pełni pasji i są miejsca, w których możliwa jest realizacja śmiałych projektów.

W zacisznych zakątkach Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej rozwijamy pomysł na Ogród Bioróżnorodności Pomorza Zachodniego.

Arboretum w Glinnej słynnie z niezwykłej kolekcji drzew i krzewów przede wszystkim obcego pochodzenia. Od kilku miesięcy jest również schronieniem niezwykle cennych florystycznych maluchów, wywodzących się z rozmaitych siedlisk przyrodniczych okolic Szczecina.

Pewnego jesiennego poranka przy gorącej herbacie wspólnie z dr Krzysztofem Ziarnkiem i Karoliną Dąbską* toczyliśmy rozmowy o ciekawych i coraz rzadziej już spotykanych rarytasach Pomorza Zachodniego. Wiele z nich to gatunki rzadkie i zagrożone. Wszystkie są niezwykłe,  a wiele z nich wymaga odpowiedniej i troskliwej opieki, aby ich populacje zyskały wigor. Prowadzone przez gryfińskich leśników leśne arboretum w Glinnej to z kolej doskonała przystań, w której mogą znaleźć stałe lub tymczasowe schronienie, zanim powrócą do miejsc, z których para pasjonatów zbiera nasiona, bulwki, cebulki, rozmnóżki, kłącza 😊 hodując niepozorne sadzonki. Wszystko po to, aby za jakiś czas, gdy dorosną, mogły służyć wzmocnieniu swoich populacji na naturalnych stanowiskach, z których się wywodzą lub zasiedlić nowe miejsca.

Tak oto z miłości do flory, ogromnej wiedzy, potencjału miejsca i zaangażowanego grona ludzi zrodził się pomysł na tą przedziwną ostoję zachodniopomorskiej bioróżnorodności w pigułce.

W prace nad projektem, w ramach porozumienia zainicjowanego przez Nadleśnictwo Gryfino włączyła się również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie. Wiele z gatunków, których wzmocnienie populacji mamy w planach objętych jest ochroną prawną i na działania takie niezbędne jest uzyskanie akceptacji służb ochrony przyrody.

Na naszych malutkich poletkach w niezwykłym ogrodzie znalazły już schronienie gatunki rzadkie i zagrożone wywodzące się z siedlisk murawowych, leśnych i łąkowych. Porastające nadodrzańskie skarpy i brzegi jezior. Projekt jest wielowątkowy, a jednym z jego elementów jest możliwość wykorzystania arboretum jako schronienia dla gatunków roślin, dla których szuka się siedlisk zastępczych np. w trakcie realizacji inwestycji.  

*Dr Krzysztof Ziarnek i Karolina Dąbska to para pasjonatów i naukowców, którzy dzięki posiadanej wiedzy i doskonałej znajomości fizjonomii siedlisk przyrodniczych potrafią wytropić najmniejsze nawet zielone perełki. Od wielu lat przemierzają zachodniopomorskie (i nie tylko) przyrodnicze zakamarki gromadząc ogromną bazę informacji na temat flory. Wspieramy się ich doświadczeniem i radą w pracach nad ochroną stanowisk flory w Puszczy Bukowej.