Lista aktualności Lista aktualności

Propozycje nowych rezerwatów w Puszczy Bukowej

Propozycje rezerwatów znajdziemy m.in. w rozporządzeniu Nr 113/2006 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 22 sierpnia 2006 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Wymieniono w nim 4 propozycje (nie projekty) kolejnych rezerwatów przyrody na terenie Puszczy Bukowej. Są to: Jezioro Czarne, Osetno, Węglino oraz Lisi Potok. Procedurę utworzenia rezerwatu uruchamia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, po szczegółowym zweryfikowaniu zasadności powstania obiektu.  W dokumentacjach planistycznych wielu instytucji odnaleźć można liczne propozycje rezerwatów, których utworzenie może zostać w nieokreślonej przyszłości rozważone, jeśli zaistnieją ku temu istotne przesłanki. Podstawą utworzenia obiektów może być przykładowo ich unikatowy charakter przyrodniczy*. Po potwierdzeniu tej wartości (wnikliwą waloryzacją przyrodniczą) i po dokonaniu uzgodnień z zarządcą obszaru powierzchnie takie zostają wyłączone spod użytkowania.

* Zgodnie z art. 13 ust 1 ustawy o ochronie przyrody rezerwat przyrody powinien obejmować zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

- Proponowany rezerwat „Osetno” – utworzony został w 2008 roku rozporządzeniem Nr 44/2008 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 14.11.2008 r.

- Zasięg powierzchniowy proponowanego rezerwatu „Jezioro Czarne” wynosić miał zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem ok. 20 ha. Obecnie na większości wskazanych wówczas powierzchni oraz w miejscach z nimi sąsiadujących istnieją ekosystemy referencyjne (obszary wyłączone z gospodarki leśnej), których łączna powierzchnia wynosi blisko 19 ha. Dodatkowo ekosystemy takie na powierzchni ponad 12 ha ustanowione zostały w bliskim sąsiedztwie proponowanego rezerwatu „Jezioro Czarne” (okolice jeziora Wężówka).

- Do ekosystemów referencyjnych włączono najcenniejsze fragmenty proponowanego rezerwatu przyrody „Węglino” i obszarów sąsiadujących. Obecnie stanowią one ponad 1/4 powierzchni, która stanowiła proponowany rezerwat. Dodatkowo w jego okolicach wyznaczono kolejnych ponad 25 ha powierzchni, w zwartym układzie, na których zaniechano gospodarowania.

Od realizacji gospodarki leśnej odstąpiono również w całości w drzewostanach łęgowych proponowanego rezerwatu przyrody „Lisi Potok”.

W części proponowanych rezerwatów zaniechano gospodarki leśnej włączając je do ekosystemów referencyjnych. A co się dzieje na pozostałych powierzchniach gdzie proponowano rezerwat?

Wspomniany plan ochrony Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, zaleca w odniesieniu do 4 wspomnianych powyżej propozycji rezerwatów następujące działania:

[…]

a) utrzymanie dotychczasowego sposobu użytkowania terenu,

b) nie wprowadzanie obcych geograficznie gatunków drzew i krzewów,

c) nie dokonywanie odwodnień.

[…]

W proponowanym rezerwacie Węglino:

- Na 1/4 tej powierzchni zaniechano realizacji gospodarki leśnej.

-  Na powierzchni około 11 ha posadzono sadzonki bukowe otrzymane z najdorodniejszych i najlepszych genetycznie drzew w puszczy. Jak? Najpierw wykonując orkę gleby, a później ręcznie sadząc drzewka. Planując ten zabieg zadbano o pozostawienie obszernych pasów runa bez ingerencji. Stanowiły one depozyt roślin, które mogły „zasiedlić” glebę poddaną orce.

- Na powierzchni około 3  ha realizowany jest projekt badawczy służący testowaniu potomstwa buków pochodzących z różnych części Polski. W miejsce dojrzałego drzewostanu wprowadzonych zostało tu kilka tysięcy młodych buków. Podobne powierzchnie istnieją w innych rejonach kraju. Na wszystkich obserwuje się w jaki sposób przystosowują się one do odmiennych warunków siedliska niż te, z których pochodzą. Wszystko po to, aby uzyskać wiedzę na temat możliwości wykorzystania buków pochodzących np. z Puszczy Bukowej w innych rejonach Polski. To istotne w kontekście zmieniających się warunków klimatycznych.