Lista aktualności Lista aktualności

Przerwa na owoc...czyli zakładamy mini sady

Wspólnie ze szkołami, przedszkolami i placówkami pomocy społecznej z terenu Gminy Gryfino rozpoczynamy akcję „Przerwa na owoc”, w ramach której założymy przy ich siedzibach mini sady owocowe.

Drzewka starych odmian – jabłonie, czereśnie, śliwy i grusze (łącznie 111 sztuk tej jesieni) otrzymają do końca października b.r.  placówki, które mają miejsce i możliwość założenia sadów. Odpowiednio posadzone i pielęgnowane cieszyć będą podopiecznych wyjątkowo smakowitymi owocami.

Nasz „owocobus” pojawi się w pierwszych gryfińskich przedszkolach, szkołach i domach pomocy społecznej już w najbliższy piątek -  22 października.

Razem z drzewkami przywieziemy na spróbowanie smakowite jabłka, świeżo zerwane z gałązek jabłoni starych odmian. Każda z placówek otrzyma również pakiet edukacyjny złożony z atlasów i poradników, które pomogą w uprawie tych niezwykłych i cennych drzew.

Po owoce z mini sadzików będą mogli sięgać na przerwach uczniowie szkół. Różnorodność przygotowanych gatunków i odmian drzew, gwarantuje zdrowe i smaczne śniadanka. Mamy nadzieję, że zamiast batoników milej będzie schrupać dorodne jabłko czy soczystą gruszkę. Mini sadziki przy przedszkolach to doskonała okazja do podpatrywania przyrody. Czy jeże noszą na kolczastych pleckach jabłka? Sprawdzimy :-)

Z podopiecznymi domów pomocy społecznej chcemy spotykać się aby wspólnie, w trakcie warsztatów kulinarnych przygotowywać pożywne i pełne aromatu przetwory. Nie ma nic lepszego na zimowe i długie popołudnia niż zamknięte w słoiczkach smakowite, owocowe dary jesieni :-) Z niecierpliowścią będziemy oczekiwać na pierwsze kosze owoców :-)

Mini sady przy szkołach i domach pomocy społecznej powstają w ramach kontynuacji projektu przywracania drzew starych odmian owocowych na terenie Nadleśnictwa Gryfino, realizowanego w partnerstwie z Centrum Infrormcyjnym Lasów Państwowych. Pierwszy z sadów – jabłoniowy, posadziliśmy razem z mieszkańcami Gryfina, Szczecina i okolicznych miejscowości w czerwcu b.r., przy szlaku rowerowym Blue Velo. Z owoców zbieranych w tym sadzie będą mogli korzystać wszyscy, który doceniają wyjątkowy smak i walory użytkowe jabłek starych odmian. Gdy pierwsze z nich dojrzeją na drzewach spotkamy się znów aby wspólnie degustować i gotować potrawy z ich udziałem. Jabłka posiadają wszechstronne zastosowanie kulinarne, a owoce starych odmian są pełne aromatu i wybornego smaku. Mamy nadzieję, że nasz sadzik będzie również ciekawym przystankiem dla rowerzystów, którzy licznie przemierzają szlak rowerowy Blue Velo. Odmiany drzew dobrane zostały tak, aby cieszyć w różnych porach roku.

fot. Canva