Lista aktualności Lista aktualności

Świdwie Sanctus – natura i człowiek w dźwięku i obrazie

Ogród Dendrologiczny w Glinnej scenerią niezwykłego minikoncertu

3 października w jesiennej scenerii Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej odbył się niezwykły koncert inspirowany przyrodą. Organizatorem wydarzenia było szczecińskie Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej.

Województwo zachodniopomorskie jest bogate w wiele cennych obszarów i obiektów przyrodniczych. Jednym z cenniejszych i interesujących jest rezerwat Świdwie. Celem projektu realizowanego przez Stowarzyszenie jest przygotowanie nowatorskiego i unikatowego w skali światowej materiału audio i video. Naturalnym bezcennym zasobem Świdwia są głosy ptaków. W postaci surowej (czystych nagrań z wyselekcjonowanymi poszczególnymi gatunkami) są one atrakcyjne dla wąskiej grupy odbiorców, dlatego też zostały wzbogacone o akcenty muzyczne, materiał filmowy i szereg spotkań warsztatowych prezentujących przyrodę i powstały dorobek kulturalny. Bazą do projektu są naturalne dźwięki rezerwatu nagranie przez Rościsława Wysockiego, który od ponad 40 lat zbiera i kataloguje „głos Świdwia”. 

W minikoncercie w Glinnej uczestniczyli goście z Uniwersytetu III Wieku ze Stargardu Szczecińskiego. Poza prelekcją poświęconą projektowi i rezerwatowi Świdwie uczestnicy spotkania mieli niepowtarzalną okazję poznania niezwykłych instrumentów (tankdrumy)  i wykorzystania ich w praktyczny sposób do tworzenia własnych aranżacji muzycznych. Prowadzącym spotkania był  Piotr Biniek.

Zwieńczeniem projektu będzie koncert finałowy, który odbędzie się 24 listopada b.r. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Szczegóły projektu i wydarzeń towarzyszących - TUTAJ