Lista aktualności Lista aktualności

Święto Bukowej Pisanki

                                                  

Święta Wielkanocne to czas powrotu do tradycji, spotkań rodzinnych, czas refleksji, w którym powinniśmy się wyciszyć, zastanowić nad swoim życiem, na chwilę zatrzymać…. Często o tym zapominamy lub po prostu nie znajdujemy na to czasu w natłoku świątecznych zakupów i przygotowań. Las to miejsce gdzie odnajdujemy ukojenie, wyciszamy się obcując z naturą. Obserwujemy budzącą się do życia przyrodę, odnajdując w niej metaforę symbolicznego jajka, będącego oznaką odradzającego się życia.

25 marca, w przytulnej chatce, w otoczeniu budzącej się do życia przyrody, przy drwach płonących w kominku przygotowaliśmy wspólnie z uczestnikami "Święta Bukowej Pisanki" kolorowe drewniane kraszanki i przepiękne wielkanocne dekoracje, które mogą stać się ozdobą świątecznego stołu lub podarunkiem dla najbliższej osoby. Do ich wykonania wykorzystaliśmy dary lasu - gałązki, szyszki, mech czy papierowe serwetki. Na poszukiwania niespodzianek ukrytych w lesie wybraliśmy się z zającem - gościem specjalnym spotkania.

Kosze nietypowych kraszanek powędrowały do szczęśliwych zwycięzców losowania. Pobyt w leśnej chatce był jedyną i niepowtarzalną okazją do posłuchania utworów ludowych, które w pięknych strojach prezentowały Panie i Panowie z zespołu „Gardnianki”. Dzięki nim spotkanie przerodziło się w rodzinne świętowanie.

Dzięki uprzejmości Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Kołbaczu mieliśmy okazję odwiedzić owczarnię. Ten punkt programu okazał się  (szczególnie dla dzieci) niezwykle miła niespodzianką.  Radość jaka towarzyszyła głaskaniu jagniątek i wtapianiu rączek w owczą wełnę na długo pozostanie we wspomnieniach tego niezwykłego, pisankowego powitania wiosny u leśników z Gryfina.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wspólne świętowanie. Zespołowi Gardnianki za niezwykłą, muzyczną jego oprawę. Osobom, które podzieliły się z nami swoimi plastycznymi talentami w wykonywaniu rękodzieła. Pracownikom Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Kołbaczu za możliwość zwiedzenia obiektów w Glinnej.

Zapraszamy za rok...