Lista aktualności Lista aktualności

Tajemnice Krzywego Lasu cz. II

Odpowiadamy na pytanie - Jak z sosnowych szyszek wydobędziemy sosnowe nasionka do założenia "nowego Krzywego Lasu" :-)

W lutym b.r. podjęliśmy pierwszą próbę zbioru szyszek z drzew Krzywego Lasu. Wszystko po to, aby uzyskać nasiona, a potem sadzonki niezbędne do założenia jednej z powierzchni zastępczych w ramach projektu rewitalizacji tego niezwykłego pomnika przyrody. Szyszek było niewiele, a te które udało nam się „otworzyć” w cieple, miały niewielką ilość nasion. Do zbioru powrócimy zatem w przyszłym roku (i w latach kolejnych). Wszystko po to, aby w końcowym efekcie uzyskać i ilość i jakość nasion, która pozwoli na wyhodowanie idealnych sadzonek, niezbędnych do nadania Krzywemu Lasowi "nowego życia".

Zobaczcie państwo film z pierwszej próby zbioru szyszek, którą podjęliśmy w lutym:

Więcej o wydarzeniu - KLIKNIJ

W trakcie wspólnych wypraw do tego niezwykłego leśnego zakątka pytacie nas Państwo często:

A co się stanie z szyszkami z Krzywego Lasu, gdy uda się ich zebrać mnóstwo? Czy wsadzicie je po prostu do ziemi i poczekacie aż wyrosną z nich drzewa?

Otóż nie. Nie wsadzimy szyszek. Wsadzimy sadzonki, które wyrosną  z nasion pozyskanych z szyszek.

No dobrze ale jak z szyszek uzyskać te nasionka?

Odpowiadamy wspólnie z Nadleśnictwem Dębno 😊

Zobaczcie Państwo film, w którym Maciej Kmita z Nadleśnictwa Dębno opowiada o tym, jak w niezwykłym miejscu – wyłuszczarni nasion otrzymuje się sosnowe nasionka z sosnowych szyszek:

Dziękujemy Nadleśnictwu Dębno za pomoc w realizacji filmu.

Jeśli nie byliście jeszcze Państwo w Krzywym Lesie - obejrzyjcie film i...przyjedźcie, aby osobiście poczuć tajemniczą aurę tego miejsca :)

Polecamy:

fot. Canva