Lista aktualności Lista aktualności

Wakacje z...duchami ;-)

Tegoroczny wypoczynek w wielu ulubionych destynacjach może okazać się niemożliwy więc mamy dla Państwa propozycję na zabicie wakacyjnej nudy i ciekawą przygodę. Ot takie małe spotkanie z duchami przeszłości w tajemniczym zakątku Puszczy Bukowej. Owiany licznymi legendami, otwiera się dziś dla Państwa i zaprasza do wspólnego projektu.

Prochownia, bo o tym miejscu mowa to kompleks ciekawych powojennych „schronów”, „bunkrów”, „ziemianek”, w którym do 2007 roku mieściły się magazyny prochu i amunicji. Dzięki wytężonej pracy miłośników Puszczy Bukowej, leśników i podmiotów odpowiedzialnych za ochronę zasobów przyrodniczych obiekty te zmieniły swoje pierwotne przeznaczenie stając się…miejscem zimowania nietoperzy. Komfortowym, nietoperzowym osiedlem mieszkaniowym ;-), w którym znalazły idealne warunki do hibernacji. Stało się to możliwe dzięki projektowi "Ochrona nietoperzy na obszarze dwóch województw poprzez ograniczenie zagrożeń, poprawę warunków bytowania i promowanie właścwych zachowań społecznych" zrealizowanemu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Gospodarki Wodnej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie w porozumieniu z Nadleśnictwem Gryfino. Wcześniejsza próba zabezpieczenia obiektów zniweczona została kradzieżą i dewastacją. Tak czy inaczej. Chiropterologiczne osiedle składa się z 13 obiektów, z których 12 zostało w pełni przystosowanych do potrzeb nietoperzy. 13 obiekt to obiekt edukacyjny, w którym spotykamy się z Państwem m.in. w trakcie nocy nietoperzy. Przygotowując zaplecze rozmawiamy zawsze o pomyśle „urządzenia” naszego wspólnego lokum, tak aby możliwe stały się w nim zarówno prelekcje, warsztaty jak i noclegi po kończących się często późno w nocy zajęciach terenowych. Dlatego też mając w głowie Państwa pomysły zapraszamy do wspólnego projektu „Gackowisko”.

Etap 1: czekamy na Państwa projekty, które staną się:

- motywem graficznym jednej ze ścian bunkra (graffiti). Motywem przewodnim muszą być realistycznie odzwierciedlone gatunki nietoperzy zamieszkujące Puszczę Bukową. BROSZURA O NIETOPERZACH PUSZCZY BUKOWEJ. Projekt może przedstawiać każdy gatunek z osobna lub inne ciekawe rozwiązanie prezentujące tę grupę ssaków. Propozycje zostaną ocenione przez komisję konkursową, a autor najciekawszej stanie się wykonawcą tego nietypowego graffiti (materiały do wykonania projektu zapewniamy)

-  meblami z palet drewnianych, które będą naszymi szkolnymi ławkami w trakcie warsztatów i miejscami noclegowymi w trakcie odpoczynku. Propozycje zostaną ocenione przez komisję konkursową, a autor najciekawszej stanie się ich wykonawcą (z pomogą naszą lub swoich przyjaciół i rodziny) (materiał zapewniamy).

TERMIN NADSYŁANIA PROJEKTÓW - DO 20 SIERPNIA B.R. (REGULAMIN)

Etap 2: spotkanie i realizacja pomysłów. We wskazanym terminie dokonamy wspólnej aranżacji na podstawie wybranych pomysłów i projektów. Nie zabraknie również spotkań z chiropterologami z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chiropterologicznego Mopek oraz Studenckiego Koła Chiropterologicznego  Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” w Szczecinie oraz wielu niespodzianek dla uczestników.

Etap 3: test urządzonego wnętrza w trakcie kolejnej Nocy Nietoperzy ;-).

Szczegóły wydarzenia w regulaminie.

Kontakt w sprawie szczegółów wydarzenia - Lidia Kmiecińska (Nadleśnictwo Gryfino) - tel. 91 416 20 71 wew. 334 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 do 15.00) lub tel. kom. - 505 001 041