Lista aktualności Lista aktualności

Wspomóż żabi transfer

Płazy rozpoczęły tegoroczny rytuał przekazania genów młodemu pokoleniu

Jak każda gromada istot żywych zamieszkująca Ziemię – również i one posiadają swoiste dla siebie mechanizmy wspomagające realizację tego zamierzenia. Wiosną – po opuszczeniu zimowych kryjówek zaczynają podążać w kierunku zbiorników wodnych. Obecność wody gwarantuje bowiem odbycie godów i złożenie skrzeku – zalążka żabiego i ropuszego życia. To również ich naturalne środowisko życia, z którym pozostają związane aż do późnej jesieni, kiedy to na powrót opuszczają sąsiedztwo zbiorników poszukując ziemnych kryjówek.

Wiosenna migracja odbywa się gromadnie i w zaślepieniu. Wiedzione instynktem nie mają czasu na baczne przyglądanie się czyhającym niebezpieczeństwom, do których należy niewątpliwie ruch kołowy. Duża ilość akwenów rozrodczych sąsiaduje bowiem z ulicami i drogami leśnymi. Nie nauczone zasad ruchu drogowego i konieczności bacznego rozejrzenia się przed wtargnięciem na jezdnie masowo giną pod kołami aut. Straty są duże, bowiem zdarza się, że żaby i ropuchy przemieszczają się w miłosnym uścisku zwanym ampleksusem /samiec przytwierdzony jest do grzbietu samicy/. Tak więc przy jednorazowym najechaniu kołem ginie często dwoje osobników. Pamiętajmy, że problem ten dotyczy gatunków objętych ochroną /wszystkie płazy są chronione prawem/. Wiele spośród nich to również często gatunki bardzo rzadkie. Nie każda droga posiada rozwiązania gwarantujące bezpieczny transfer na drugą stronę. Aby zapobiec drastycznym ograniczeniom populacji – w miejscach gdzie występują masowe migracje i brakuje profesjonalnych rozwiązań drogowych ustawia się siatki ochronne. W połączeniu ze specjalnie przygotowanymi otworami zbiorczymi, służącymi do gromadzenia zwierząt system ten dobrze chroni ich populacje w okresie migracji. Warunkiem jest oczywiście jego systematyczne kontrolowanie przez upoważnione osoby. W Puszczy Bukowej działania takie koncentrują się na fragmentach niektórych dróg sąsiadujących z corocznymi miejscami rozrodu.

Drogi internauto – i Ty możesz chronić te piękne zwierzęta. Zwolnij, przejeżdżając samochodem w rejonach wzmożonych migracji, a z pewnością uda ci się ominąć wędrujące płazy. Fragmenty dróg, gdzie będzie to szczególnie wskazane są często oznaczone tablicami z sylwetką żaby lub ostrzeżeniem UWAGA PŁAZY. Mimo, iż potencjalnie i zgodnie z licznymi legendami w którejś żabie może czaić się ukryty przedstawiciel królewskiego rodu – NIE ZALECAMY CAŁOWANIA ;-). Wystarczy ROZWAGA I POSZANOWANIE DLA ICH ZWYCZAJÓW I ŻYCIA.