Lista aktualności Lista aktualności

Zapraszamy do lasu na zajęcia...

...zdalne ;-)

Wspólne spotkania edukacyjne w lesie musimy jeszcze odłożyć w czasie. Szkoda, bo nic nie zastąpi niezwykłego zapachu lasu, leśnej ciszy i możliwości wspólnych obserwacji zmieniającej się przyrody ale...zajęcia o lesie możecie Państwo zorganizować dla dzieci samodzielnie. Odkrywając leśne ciekawostki, staniecie się leśnymi detektywami i tropicielami. Mamy nadzieję, że propozycja naszych „zdalnych zajęć” stanie się to dla Was fajną zabawą, a przy okazji doskonałą okazją do uruchomienia kreatywności, zdolności plastycznych, manualnych i technicznych.

Chcemy namówić Was na wycieczkę do lasu. Wybierzcie się na nią wspólnie z całą rodziną, dziadkami. Mam dla Was trzy zadania. Możecie wybrać jedno ale też możecie zrobić wszystkie trzy jeśli tylko macie taką ochotę. Nie ma tu ograniczeń wiekowych, liczy się kreatywność, pomysłowość i Wasza wspaniała wyobraźnia.

Na wykonanie zadań i przesłanie ich do nas będziecie mieli czas do końca 5 marca 2021 r. 

Pamiętajcie: możecie wykonać tyle zadań na ile macie ochotę (jedno, dwa lub wszystkie). Zdjęcia z realizacji zadania (zadań) przesyłamy na adres gryfino@szczecin.lasy.gov.pl do dnia 5 marca 2021 r.  z dopiskiem z temacie wiadomości "Zajęcia zdalne - zadanie nr ............". Prosimy również o podanie wyłącznie imienia i numeru telefonu do kontaktu w sprawie odbioru nagrody. Możecie również podzielić się z nami wrażeniami z wykonywania pracy, przygodami z wycieczki do lasu (opisując je w treści maila). Osoby, które opiszą swoje wrażenia nagrodzimy dodatkowo.

Czekamy z niecierpliwością na Wasze prace. Najciekawsze nagrodzimy drobnymi leśnymi upominkami 😊

POWODZENIA

ZADANIE 1. PRZYSZEDŁ LUTY PROJEKTUJEMY ZWIERZAKOM BUTY 😊

Czy wiecie jakie zwierzęta zamieszkują nasze lasy? Zima to doskonała pora roku by się tego dowiedzieć. Na puszystym śniegu (lub niedługo gdy śnieg stopnieje w błotku) można łatwo wypatrzyć ślady krzątaniny leśnych zwierzaków. Zostawiają one bowiem bardzo czytelne tropy. Podczas wycieczki do lasu postaraj się je odnaleźć. Jeśli posiadasz możesz zabrać ze sobą lupę, koniecznie weź linijkę, notes ołówek oraz aparat fotograficzny. Uważniej przyjrzyj się odbitej łapie, zmierz jej długość i szerokość i zrób zdjęcia. Po powrocie do domu z pomocą dostępnej literatury postaraj się zidentyfikować odnalezione tropy. Załączamy również ciekawy i prosty w obsłudze klucz do oznaczania tropów zwierząt.  Jeśli uda Ci się odgadnąć do kogo należy dany ślad uruchom wyobraźnię….i postaraj się zaprojektować lub wykonać buty dla właściciela tropu. Wszak luty w tym roku mroźny 😊 Możesz takie buty narysować ale możesz je także wykonać (z masy solnej, modeliny, plasteliny), możesz je również uszyć albo wydziergać na drutach lub szydełku. Możesz także wykonać je z materiałów, które znajdziesz podczas wycieczki do lasu (kora, igliwie, mech). W tym zadaniu nie ma żadnych ograniczeń. Po wykonaniu zadania dołącz zdjęcia zrobione podczas wykonywania zadania i wyślij pod wskazany adres (z dopiskiem w temacie wiadomości Zajęcia zdalne - zadanie nr 1)

KLUCZ DO OZNACZANIA TROPÓW - TUTAJ źródło "Czyj to trop" wyd. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych

ZADANIE 2. ZACZAROWANY LAS…

Zima to czas kiedy częściej jesteśmy w domu, a las najczęściej wspominamy… Spotykamy się z nim w zimowe długie wieczory podczas czytania książek, lub też na ekranie telewizora czy komputera. Mamy go we wspomnieniach z leśnych wycieczek, widzimy i czujemy las w suszonych grzybach czy leśnych malinach, jagodach zamkniętych w słoiczkach i oczekujących w domowej spiżarni na "chwile przyjemności". Zimową porą las odwiedzamy rzadko, a często w ogóle. Dlatego kolejne zadanie ma nam pomóc „zatrzymać las” na dłużej, stworzyć jego kompozycje i zamknąć go dla nas na długie zimowe wieczory, by cieszył zmysł wzroku, pobudzał wspomnienia i przywoływał uśmiech. Podczas spaceru po lesie zbierz troszkę naturalnych elementów ściółki (patyczki, szyszki, kawałki kory itp.) Do wykonania zadania potrzebny będzie także słoik z nakrętką, mocny klej, modelina, figurki leśnych zwierząt (możesz je wykonać samodzielnie z modeliny), gliceryna, kolorowy sypki brokat lub drobno pocięte kawałki kolorowej foli, woda destylowana. Załączamy Wam instrukcję wykonania takiej namiastki lasu w słoiczku. Podzielcie się wrażeniami no i oczywiście zdjęciami, które należy wysłać na podany adres (z dopiskiem w temacie wiadomości Zajęcia zdalne - zadanie nr 2)

 

źródło "Z lasem przez cały rok ZIMA" wyd. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych

ZADANIE 3. PTAKI NASZYCH LASÓW

A może w trakcie wycieczki uda Wam się zaobserwować ptaki? Jeśli tak, wybierzcie sobie przedstawiciela gatunku, który spodobał Wam się najbardziej. Przyjrzyjcie mu się uważnie w trakcie wędrówki, a potem wykonajcie pracę plastyczną np. z kory, którą znajdziecie będąc na spacerze oraz innych materiałów, które pozwolą oddać charakterystykę gatunku. Co może się przydać? Atlas ptaków, kawałeczki kory zebrane podczas wycieczki do lasu, inne potrzebne materiały, karton, klej. Poniżej znajduje się przykład wykonania tej pracy. To pomysł na „bielika” 😊 największego drapieżnego ptaka żyjącego w naszym kraju, którego można „wykleić” używając kory. Po wykonaniu zadania prześlij zdjęcia na wskazany adres (z dopiskiem w temacie wiadomości Zajęcia zdalne - zadanie nr 3).

źródło "Z lasem przez cały rok ZIMA" wyd. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych

Martynka (uczestniczka zajęć edukacyjnych "Ferie z leśnikiem") już była na wycieczce i podzieliła się z nami swoją pracą. Brawo Martynka 😊

Fotografie - p. P. Szewczuk

Fot. główne Canva

Organizatorem wydarzenia jest Nadleśnictwo Gryfino z siedzibą w Gryfinie ul. 1 Maja 4 (74-100). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Przesłanie odpowiedzi w celu otrzymania nagrody wymaga podania wyłącznie imienia oraz numeru telefonu do kontaktu w sprawie jej odbioru. O zasadach odbioru nagrody uczestnicy wydarzenia zostaną powiadomieni odrębnie i telefonicznie. Dane osobowe uczestników, służące do wysyłki nagród będą przetwarzane wyłącznie w przedmiotowym celu. Wysyłka nagród odbędzie się w terminie do 30 dni od poinformowania zwycięzcy. Wysyłka nagród może ulec wydłużeniu w przypadku wystąpienia okoliczności, na które organizator nie ma wpływu. O zaistniałych zmianach organizator poinformuje odrębnie każdego z uczestników telefonicznie.