Lista aktualności Lista aktualności

Zostali leśnikami w Puszczy Bukowej...

25 maja b.r. uczestnicy I edycji projektu "Zostań leśnikiem w Puszczy Bukowej" spędzili jeden dzień na terenie leśnictw puszczy, uczestnicząc czynnie w realizacji codziennych obowiązków pracujących tu leśników...

W zależności od harmonogramu dnia goście i adepci sztuki leśnej rozpoczęli swój pracowity dzień od zapoznania się z dokumentami, w oparciu o które pracują tutejsi leśnicy. W zaciszach kancelarii studiowali wspólnie z gospodarzami m.in. zapisy planu urządzenia lasu – podstawowego zbioru wytycznych w oparciu, o które realizowane są wszystkie prace z zakresu gospodarki leśnej. Nie zabrakło również wglądu do innych „papierów”, od których uginają się półki regałów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Praca leśniczego jest nierozerwalnie związana z terenem, ale zanim cokolwiek się w nim wydarzy wszystko musi zostać przeanalizowane, nakreślone, obliczone, niekiedy narysowane, zaakceptowane – jednym słowem dobrze przemyślane. Zatem – po dużej dawce teorii przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Pomiary stosów drewna, grodzeń czyli popularnych „płotów” chroniących uprawy przed żarłoczną zwierzyną łączyły się niestety z koniecznością matematycznych potyczek.

Całe szczęście pomocą służą dziś nowoczesne technologie wspierające leśników w najniedostępniejszych nawet zakątkach lasu. Mały telefon z odpowiednim oprogramowaniem służy nie tylko do połączeń i uwieczniania czasu w obiektywie. To doskonałe narzędzie z przeglądarką mapy gospodarczej i możliwością lokalizacji w leśnych ostępach. To również nośnik wielu informacji o historii pracy w leśnictwie oraz planach na najbliższą przyszłość. Wspiera on również precyzyjne pomiary powierzchni.

Pobyt w lesie łączył się również z niepowtarzalną okazją do podglądania życia jego mieszkańców i uwieczniania go w obiektywie.

Rozwiał również wiele wątpliwości związanych z oznakowaniem spotykanym w lesie (najczęściej na pniach drzew). Dziś każdy z uczestników wie, że np. żółtymi opaskami oznakowuje się drzewostany nasienne, a zielonymi rezerwaty przyrody. Upalna wiosna sprzyja pożarom. Wiedzą o tym doskonale leśnicy. Każdemu z nich przypisane są terminy dyżurów, w trakcie których wspierają oni pracowników nadleśnictwa odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową. Uczestnicy odbywający „staż” w jednym z leśnictw mieli okazję przekonać się jak wygląda interwencja na okoliczność niewielkiego i sprawnie opanowanego pożaru. Ciekawe okazały się rozmowy o współczesnych metodach ochrony zasobów przyrodniczych w warunkach prowadzonej gospodarki leśnej. Obraz wielofunkcyjnego charakteru Puszczy Bukowej, godzącego wszechstronne potrzeby człowieka i tutejszej przyrody towarzyszył uczestnikom na każdym etapie wędrówki.

fot. L. Kryczka

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za udział w I edycji projektu i możliwość podzielenia się z Państwem leśną wiedzą. Zapraszamy serdecznie za rok.