Asset Publisher Asset Publisher

Diane i Jelena za nic mają zimowe prognozy pogody :-)

Niezwykłe oczary pośrednie odmian 'Diane' i 'Jelena', rosnące w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej zakwitły w pierwszych dniach stycznia. Wyglądają wyjątkowo radośnie na tle zimowej scenerii ogrodu, wydając się przeczyć zapowiedziom srogich mrozów i powrotu śniegu.

Rośliny te nie boją się zimna, więc zwyczajowo zakwitają w środku zimy. Ich kwiaty o długich wstęgowatych płatkach bez uszczerbku znoszą niskie temperatury (do około -8 stopni). U odmiany 'Diane' (Hamamelis x intermedia 'Diane') mają odcień czerwieni, a u 'Jelena' (Hamamelis x intermedia 'Jelena') są jasnopomarańczowe.  

Oba krzewy są polecane do przydomowych ogródków, z uwagi na fakt, że są łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najładniej prezentują się sadzone pojedynczo, szczególnie w miejscach, w których mogą być wyeksponowane zimą. Dorastają do wysokości około 3 metrów, stanowiąc ciekawe uzupełnienie kompozycji z roślin iglastych lub rabatek z gatunków liściastych. Tym bardziej, że bez przycinania tworzą ładny, nieregularny pokrój, a ich liście jesienią przebarwiają się efektownie na żółto i pomarańczowo.  Należy pamiętać jedynie o tym, że młode krzewy mogą przemarzać na skutek bardzo silnych mrozów. Poleca się zatem, aby sadzić je w miejsach osłoniętych i zacisznych (stanowiska słoneczne lub półcieniste, gleby żyzne o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym). 

Na zdjęciu Oczar pośredni odmiany 'Diane' (Hamamelis x intermedia 'Diane')

Na zdjęciu Oczar pośredni odmiany 'Jelena' (Hamamelis x intermedia 'Jelena')