Asset Publisher Asset Publisher

Krzywy Las w nowej odsłonie

Na terenie niezwykłego, gryfińskiego zakątka leśnego powstała nowa infrastruktura turystyczna. To efekt projektu rewitalizacji powierzchniowego pomnika przyrody, prowadzonego przy współpracy Nadleśnictwa Gryfino, Gminy Gryfino i Fundacji Polskiej Grupy Energetycznej. Jego celem jest ochrona tajemniczych krzywulców, przy jednoczesnej poprawie komfortu wypoczynku na tym terenie, poprzez stworzenie rozwiązań łączących rekreację i poznawanie historii tego niezwykłego miejsca.

Realizacja części inwestycyjnej na terenie pomnika przyrody została zakończona w grudniu. Zamontowano leżanki, ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne, fotościankę, tabliczki kierunkowe. Czytelne, kolorowe tablice informują m.in. o hipotezach dotyczących powstania tego miejsca, opisując naturalny proces starzenia się lasu. Przy każdej leżance lub ławce znajduje się tabliczka z QR kodem odnosząca do ciekawych materiałów filmowych.
W ramach wspólnych działań w roku 2020 r. została założona strona internetowa www.krzywylas.pl oraz dedykowane lasowi profile społecznościowe na Facebooku i Instagramie. Krajoznawczy materiał wideo o Krzywym Lesie z serii „Energia Międzyodrza”, z transkrypcją w językach: angielskim, niemieckim i ukraińskim, opublikowany w mediach społecznościowych (YT, FB, IG) jest jednym z najchętniej oglądanych materiałów informacyjnych. Podobnie jak 4-odcinkowy cykl wideo pod nazwą „Energia Krzywego Lasu”. Seria ta przedstawia proces tworzenia założonej przez gryfińskich leśników nowej powierzchni zastępczej dla starzejącego się drzewostanu Krzywego Lasu. Za kilka lat rozpoczną się pierwsze próby gięcia młodych sosen. Wszystko po to, aby Krzywy Las przed kolejne dziesięciolecia był wizytówką naszych okolic. Na filmach można obejrzeć zbiór szyszek z drzew Krzywego Lasu, wyłuszczanie z nich nasion, które miało miejsce w wyłuszczarni Nadleśnictwa Dębno, proces hodowania młodych sosenek na szkółce Nadleśnictwa Łobez oraz relację z założenia nowej powierzchni zastępczej.

Dzięki staraniom partnerów rewitalizacji jedna z największych atrakcji przyrodniczych Pomorza Zachodniego doczekała się również własnego znaczka pocztowego, którego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w czerwcu tego roku. Znaczek został wprowadzony do obrotu pocztowego przez Pocztę Polską w ramach wydawnictwa filatelistycznego promującego emisję „Polska Zobacz Więcej”.

Materiał powstał we współpracy z Gminą Gryfino. Zdjęcia – Gmina Gryfino.