Asset Publisher Asset Publisher

Leśna Opowieść Wigilijna

W niedzielne popołudnie 9 grudnia spotkaliśmy się z mieszkańcami Szczecina i okolic aby przy blasku ognia płonącego w kominku snuć leśną opowieść wigilijną.

Grudniowy las jest pełen magii. Nawet wówczas gdy nie zdobią go białe czapy śnieżnego puchu. Nawet wtedy, gdy z nieba pada deszcz, a aura za oknem zamiast bajkowej przypomina szary sfilcowany szalik. Las nigdy nie zasypia, a stan letargu jest tylko pozorny. Zimową scenerię wypełniają duże i małe sprawy stworzeń przemykających w poszukiwaniu pokarmu i schronienia. W zimowym lesie pracujemy także my- leśnicy. To dobry czas na przygotowanie drewna – dla wszystkich. Grudzień to także miesiąc spotkań i wspólnego, radosnego oczekiwania na świąteczny czas. Święta Bożego Narodzenia to czas powrotu do tradycji, spotkań rodzinnych, czas refleksji, w którym powinniśmy się wyciszyć, zastanowić nad swoim życiem, na chwilę zatrzymać…. Często o tym zapominamy lub po prostu nie znajdujemy na to czasu w natłoku świątecznych zakupów i przygotowań.

Wnętrze drewnianej chaty i radosna, rodzinna atmosfera przeniosła wszystkich uczestników spotkania w magiczny świąteczny czas. Zapominając o deszczowej aurze za oknem poczuliśmy się jak otuleni śnieżnym puchem słysząc melodię dzwoneczków dobiegającą z oddali.    

Niezwykłym wydarzeniem był koncert chóru Res Musica z Gryfina pod dyrekcją Grzegorza Handke, który uświetnił wydarzenie. Przy wspólnym stole przygotowywaliśmy niebanalne prezenty dla najbliższych i świąteczne dekoracje zdobione naturalnymi materiałami, które oferuje Puszcza Bukowa i Ogród Dendrologiczny w Glinnej. Zajęcia z majsterkowania pozwoliły na samodzielne wykonanie ptasich stołówek, a warsztaty mydlarskie umożliwiły przygotowanie bajecznie kolorowych i pachnących mydełek oraz świec z naturalnymi dodatkami. Nie zabrakło aromatycznych pierników i  pachnących lasem, świątecznych drzewek od leśników, które otrzymała każda rodzina.

Dziękujemy za wspólne kolędowanie i zapraszamy za rok...

Fotografie - Leon Kryczka