Asset Publisher Asset Publisher

Wiosenny relaks w cieniu mamucich drzew

Pierwsze wczesnowiosenne krzewy w kolekcji Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej rozpoczęły już kwitnienie. Jak zawsze nie zawiodły leszczynowce, oczary i różanecznik dahurski. Skończyliśmy już wiosenne porządki i prace pielęgnacyjne, więc zgodnie z regulaminem udostępniania obiektu otworzyliśmy go dla Państwa od 15 marca. Zapraszamy wszystkich miłośników ogrodów i niezwykłych roślin oraz zwolenników ciszy, świętego spokoju i ptasich treli do odpoczynku i relaksu w pierwszych promieniach słońca.

Przypominamy kilka ważnych zasad pobytu w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej oraz na terenie obiektów edukacyjnych w sąsiedztwie (pełne regulaminy udostępniania obiektów turystycznych Nadleśnictwa Gryfino dostępne są tutaj - KLIKNIJ):

Na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej i w lesie nie obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych. Obowiązek taki istnieje natomiast na terenie parkingów i miejsc postoju pojazdów. Wymagane jest zachowanie dystansu1.

- Ogród Dendrologiczny w Glinnej udostępniany jest od 15 marca do 31 października – w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00, a w soboty i niedziele od 10.00-19.00. Prosimy przestrzegać godzin pobytu, zgodnie z wyznaczonymi wyżej godzinami udostępniania. Nie odpowiadamy za sytuacje związane z pozostaniem zwiedzających na terenie obiektu po godzinach jego zamknięcia. Nie gwarantujemy Państwu otwarcia bramy wejściowej po zakończeniu pracy obsługi.

- Wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny.

- Wejście główne do ogrodu zlokalizowane jest w pobliżu niewielkiego budynku przy ogrodzeniu (po lewej stronie brukowanej drogi, którą dojeżdżacie Państwo od strony miejscowości Glinna). Prosimy o zamykanie bramki wejściowej.

- Na terenie Ogrodu nie ma możliwości skorzystania z ogniska. Obowiązuje również zakaz grillowania oraz wprowadzania psów i wchodzenia z rowerami. Rowery można pozostawić na stojaku obok wejścia do ogrodu.

-  Zgodnie z aktualnie obowiązującym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (z póź. zm.), obowiązuje zakaz organizacji przyjęć i spotkań okolicznościowych w obiektach. W związku z tym nie udostępniamy wiaty z kominkiem do powyższych celów. Na bieżąco śledzimy wytyczne i będziemy informować Państwa o zmianie decyzji, uzależnionej od zmian w rozporządzeniu.

- Wybrane okazy kolekcji ogrodu można poznać dzięki opisom znajdującym się pod QR kodem - KLIKNIJ

Dojazd do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej:

Samochodem:
Ze Szczecina - kierunek Szczecin Płonia/Śmierdnica - Pyrzyce - Stare Czarnowo - Gryfino. Po wjeździe do miejscowości Glinna skręcamy /zgodnie z oznakowaniem/ w pierwszą napotkaną /brukowaną/ drogę w prawo. Po minięciu cmentarza wojennego /po prawej/ na rozstajach dróg skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Ogrodu. Przy obiekcie znajduje się bezpłatny parking.

Z Gryfina - kierunek Wełtyń - Gardno - Stare Czarnowo. Przy wyjeździe z miejscowości Glinna /zgodnie z oznakowaniem/ skręcamy w ostatnią w miejscowości /brukowaną/ drogę w lewo. Po minięciu cmentarza wojennego /po prawej/ na rozstajach dróg skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Ogrodu. Przy obiekcie znajduje się bezpłatny parking.

Dojazd rowerem:
Polecamy przejazd drogami i ścieżkami Puszczy Bukowej /start np. z Osiedla Bukowego, Drogą Górską przy Rodzinnych Ogrodach Działkowych "Puszcza" – Serce Puszczy – Kołowo-Dobropole – zjazd w wąską asfaltową drogę leśną – droga brukowana – ogród). Poruszanie się po Puszczy Bukowej ułatwiają mapy zlokalizowane na wszystkich miejscach postoju pojazdów, miejscach odpoczynku oraz przy skrzyżowaniach ważniejszych szlaków turystycznych. Mapa w tradycyjnej, drukowanej formie dostępna jest w Punkcie Informacji Turystycznej przy wejściu do Ogrodu (od 1 kwietnia b.r.). Mapę w wersji elektronicznej można przejrzeć tutaj - KLIKNIJ

Życzymy miłego pobytu. Korzystajcie Państwo z możliwości relaksu i odpoczynku w tym urokliwym zakątku Puszczy Bukowej. Wsłuchujcie się w ptasi śpiew, rozkoszujcie się świeżym powietrzem przesyconym zapachem wiosny i nabierajcie pośród przyrody sił do przezwyciężania trudów codzienności. Pamiętajcie Państwo jednak o obowiązku zachowania dystansu i stosowaniu się do nakazu noszenia masek w miejscach wskazanych w obowiązujących Rozporządzeniach w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

1Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z póź. zm. https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000051201.pdf