Asset Publisher Asset Publisher

Wyprowadźmy zmysły na spacer po lesie :)

Od 20 maja b.r. można znów spacerować po lasach. Szczególnym Państwa zainteresowaniem cieszy się w ostatnich dniach Ogród Dendrologiczny w Glinnej. Podpowiadamy, że to nie jedyne miejsce, w którym warto złapać wiosenny oddech. Odwiedzając Glinną nie poprzestawajcie Państwo wyłącznie na wędrówce ścieżkami ogrodu. Proponujemy konteplację i samotne spacery sąsiadującą z nim ścieżką edukacyjną. Podpowiadamy na niej jak "objąć las wszystkimi zmysłami" :-)...A więc...

Jak korzystać z wypraw do lasu aby poczuć się w pełni zrelaksowanym i odprężonym? Czy słyszeliście Państwo o LEŚNYCH KĄPIELACH? Korzystanie z nich to niezawodny sposób na odprężenie, stres, ogromne tempo życia oraz natłok myśli. Kąpiele leśne odprężają i poprawiają kondycję fizyczną. Korzystanie z nich pomaga obudzić w sobie wewnętrzną radość oraz chęć do życia. To nic innego, jak zanurzanie wszystkich zmysłów w naturze. Ich istotą nie jest jedynie wędrówka przez las, ale postrzeganie go i czerpanie z niego w każdy możliwy sposób: oddychanie leśnym powietrzem, wsłuchiwanie się w szum liści, szelest wiatru, świergot ptaków. Ważne jest wyciszenie myśli, skoncentrowanie się na „tu i teraz”. Praktyka kąpieli leśnych sięga już starożytności, a w Japonii nazwana została Shinrin-Yoku. Dlaczego warto „kąpać się w lesie”? Dzięki wizytom w zielonej gęstwinie możemy zredukować poziom stresu, znacząco obniżyć ciśnienie tętnicze  oraz wzmocnić układ odpornościowy. Kąpiele leśne dodadzą  także wigoru, wzbudzą kreatywność, poprawią koncentrację i pamięć. Środowisko leśne można postrzegać zatem jako krajobraz terapeutyczny. Wystarczy krótki lecz regularny kontakt z naturą, by szybko zauważyć pierwsze efekty.

Zmysły na fali...

Jesteśmy szczęściarzami, bo lesistość w naszym kraju wynosi niemalże 30% i wzrasta. Każdy zatem, niemalże za płotem znajdzie skrawek lasu, w którym może oddawać się leśnym kąpielom. Lasy pod opieką leśników są ogólnodostępne i możemy korzystać z ich dobroczynnego wpływu o każdej porze roku – za dnia i w nocy. To skuteczna i bezpłatna terapia. Poza tym ta „swoista placówka zdrowia” istnieć będzie zawsze, stale ofiarowując kompleksowy zestaw „usług medycznych” 😊.

Jak zatem rozpocząć przygodę z kąpielami w „leśnej łaźni”?

Na początek zaangażuj wszystkie pięć zmysłów. Wsłuchaj się w śpiew ptaków i szum wiatru w liściach drzew. Podziwiaj różne odcienie zieleni liści oraz promienie słońca przeświecające przez gałęzie drzew. Rozkoszuj się zapachem lasu – oddychaj głęboko i poczuj świeży smak powietrza. Połóż dłonie na pniu drzewa, połóż się na ziemi lub zanurz dłonie w wodzie. Chłoń smak lasu i odnajdź w sobie poczucie radości i spokoju. Stan umysłu jest Twoim szóstym zmysłem. Zauważ jak las działa na Twoje zmysły. Co czujesz słysząc szum wiatru i śpiew ptaków? Co czujesz gdy patrzysz na drzewa wokół siebie. Co czujesz wdychając zapach lasu? Co czujesz gdy promienie słońca ogrzewają Twoją twarz i smakujesz leśne powietrze?

Zapomnij o upływającym czasie i wszelkich codziennych zmartwieniach. Co teraz czujesz?

Kilka rad praktyka jak zażywać leśnych kąpieli

Nie skupiaj się wyłącznie na tym, że masz osiągnąć założony ćwiczeniem cel. Nie myśl na siłę o poprawności oddechu, czy błądzeniu wzrokiem po gałęziach. Ćwiczenia Shinrin-Yoku są naprawdę proste i nie sprawią Ci większego problemu.

Nie pędź do przodu. Idź powoli i nie myśl o tym co ugotujesz na obiad, czy zdążysz zrobić wieczorne zakupy, ile ostatnio przybrałeś na wadze 😊 Ten spacer ma być pozbawiony „czarnych myśli”

Nie myśl o tym jak niepoważnie wyglądasz spacerując po lesie boso lub głaszczesz pień drzewa. To Twoja i nikogo innego sprawa

Jeśli poczujesz zmęczenie – odpocznij, zrób przerwę, usiądź, napij się lub zjedz coś.

Na każdym przystanku leśnego szlaku znajdziecie Państwo odpowiednie wskazówki i ćwiczenia jak zanurzyć w leśnej toni kolejno wszystkie zmysły..

źródło inspiracji - Shinrin-Yoku Sztuka i teoria kąpieli leśnych dr Qing Li (Insignis Media)