Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Położenie i zasady udostępniania

Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza czynny jest od 15 marca do 31 października każdego roku, w godzinach 9.00-18.00 (pn.-pt.) oraz 10.00-19.00 (weekendy).

Prosimy przestrzegać godzin pobytu, zgodnie z wyznaczonymi wyżej godzinami udostępniania. Nie odpowiadamy za sytuacje związane z pozostaniem zwiedzających na terenie obiektu po godzinach jego zamknięcia. Nie gwarantujemy Państwu otwarcia bramy wejściowej po zakończeniu pracy obsługi.

- Wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny.

- Wejście główne do ogrodu zlokalizowane jest w pobliżu niewielkiego budynku przy ogrodzeniu (po lewej stronie brukowanej drogi, którą dojeżdżacie Państwo od strony miejscowości Glinna). Prosimy o zamykanie bramki wejściowej.

- Na terenie Ogrodu nie ma możliwości skorzystania z ogniska. Obowiązuje również zakaz grillowania oraz wprowadzania psów i wchodzenia z rowerami. Rowery można pozostawić na stojaku obok wejścia do ogrodu.

Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza położony jest w województwie zachodniopomorskim, gminie Stare Czarnowo w niedalekim sąsiedztwie miejscowości Glinna.

Dojazd samochodem:
Ze Szczecina - kierunek Szczecin Płonia/Śmierdnica - Pyrzyce - Stare Czarnowo - Gryfino. Po wjeździe do miejscowości Glinna skręcamy /zgodnie z oznakowaniem/ w pierwszą napotkaną /brukowaną/ drogę w prawo. Po minięciu cmentarza wojennego /po prawej/ na rozstajach dróg skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Ogrodu. Przy obiekcie znajduje się bezpłatny parking.

Z Gryfina - kierunek Wełtyń - Gardno - Stare Czarnowo. Przy wyjeździe z miejscowości Glinna /zgodnie z oznakowaniem/ skręcamy w ostatnią w miejscowości /brukowaną/ drogę w lewo. Po minięciu cmentarza wojennego /po prawej/ na rozstajach dróg skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Ogrodu. Przy obiekcie znajduje się bezpłatny parking.

Dojazd rowerem:
Polecamy przejazd malowniczymi drogami i ścieżkami Puszczy Bukowej /start np. z Osiedla Bukowego, Drogą Górską przy Rodzinnych Ogrodach Działkowych "Puszcza"/. Poruszanie się po Puszczy Bukowej ułatwiają mapy zlokalizowane na wszystkich miejscach postoju pojazdów, miejscach odpoczynku oraz przy skrzyżowaniach ważniejszych szlaków turystycznych. Mapa w tradycyjnej, drukowanej formie dostępna jest w Punkcie Informacji Turystycznej przy wejściu do Ogrodu, w cenie 12 zł. Uwaga - po terenie Ogrodu poruszamy się bez jednośladów. Można je bezpiecznie pozostawić na stojakach rowerowych przez wejściem. W Punkcie Informacji Turystycznej przy wejściu do Ogrodu posiadamy zabezpieczenia, dla jednośladów, które można wypożyczyć.

Punkt Informacji Turystycznej czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00; w soboty i w niedziele handlowe w godzinach 10.00-19.00.

Prosimy o nieprzebywanie na terenie ogrodu, w jego sąsiedztwie (obiekty, plac rekreacyjny) i w lesie w trakcie burzy, silnych wiatrów, ulewnych deszczy. Przypominamy, że w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych nie można szukać schronienia pod drzewami, ani w ich bbezpośrednim sąsiedztwie. Drzewa lub ich fragmenty mogą ulec złamaniu lub wywróceniu istanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.

SPRAWDŹ DOJAZD NA MAPIE

REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA OGRODU DENDROLOGICZNEGO W GLINNEJ IM. PROF. JERZEGO TUMIŁOWICZA

Załącznik nr 5 do Zarządzenia nr  24/20 Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino z dnia 28 maja 2020 r.

. Pod pojęciem Ogród Dendrologiczny w Glinnej należy rozumieć:

- obszar Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej wraz ze ścieżką dydaktyczną „Sekrety roślin”, obiektami infrastruktury turystycznej, salą edukacji przyrodniczo-leśnej

2. Ogród Dendrologiczny w Glinnej udostępniany jest zwiedzającym od 15 marca do 31 października w godzinach od 9.00 - 18.00 /od poniedziałku do piątku/ i od 10.00 - 19.00 /sobota i niedziela/. Należy bezwzględnie przestrzegać czasu pobytu zwiedzających zgodnie z wyznaczonymi wyżej godzinami udostępniania. Nadleśnictwo Gryfino nie odpowiada za sytuacje związane z pozostaniem zwiedzających na terenie obiektu po godzinach jego zamknięcia. Nie gwarantujemy Państwu otwarcia bramy wejściowej po zakończeniu pracy obsługi.

3. Poruszanie się po Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej możliwe jest po wyznaczonych drogach i alejkach spacerowych.

4. Na terenie Ogrodu nie ma możliwości skorzystania z ogniska. Obowiązuje również zakaz grillowania oraz wprowadzania psów i wchodzenia z rowerami.

5. Znalezione w Ogrodzie owoce i nasiona są do Państwa dyspozycji. Zakazanej jest zrywanie owoców i nasion bezpośrednio z okazów kolekcji oraz jakiekolwiek uszkadzanie jakichkolwiek części roślin tam się znajdujących. Obowiązuje zakaz spożywania jakichkolwiek owoców, nasion i innych części roślin. Informujemy również, że egzotyczne drzewa i krzewy są bardzo kapryśne i próby amatorskiego rozmnażania okazów kończą się najczęściej niepowodzeniem.

6. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z bezpłatnej opieki przewodnika - w dni robocze, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wizyty (Nadleśnictwo Gryfino - tel. 91 416 20 71 wew. 338)

7. Goście indywidualni mogą zapoznać się z kolekcją, korzystając z publikacji dostępnych w punkcie informacyjno-handlowym. Dla ułatwienia spacerów przygotowane zostało oznakowanie trasy zwiedzania. Najciekawsze, opisywane w publikacjach drzewa i krzewy zostały odpowiednio oznaczone, zarówno w samych publikacjach jak i obok opisywanych gatunków.

8. Wstęp na teren Ogrodu jest bezpłatny

9. Na terenie Ogrodu obowiązuje zakaz zaśmiecania i zanieczyszczania terenu oraz uszkadzania infrastruktury turystycznej i tablic edukacyjnych.

10. Na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i organizowania imprez, za wyjątkiem ceremonii ślubnych, których organizację precyzuje Zarządzenie Nr 24/16 Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino z dnia 25 marca 2016 r. w sprawie ustalenia zasad udostępniania obszaru Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej do organizacji ceremonii ślubnych.