Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Znalezione...i zaszczepione

Wymiernym efektem poszukiwań starych drzew owocowych, które prowadzimy wspólnie z Lubuskim Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych w ramach projektu „Zakładamy sady” jest pozyskiwanie zrazów (niewielkich fragmentów gałązek) do szczepień. Tym sposobem uzyskujemy materiał potomny z ciekawych, ginących już niekiedy jabłoni, grusz, śliw czy czereśni. Wykorzystujemy go do uzyskania sadzonek i założenia nowych sadów, z owoców których będziecie mogli Państwo korzystać w przyszłości. Wzbogacimy nim również "Repozytorium starych odmian drzew owocowych" – wyjątkowej kolekcji, która powstaje w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej.

Pozyskane przez nas zrazy należy zaszczepić na podkładkach (ukorzenionych sadzonkach drzew owocowych), które stanowić będą podstawę przyszłego drzewa. Miejsca po dokonanych szczepieniach są doskonale widoczne na starych okazach w postaci zgrubiałej obrączki wokół pnia. Łączymy zatem podkładkę ze zrazem, zabezpieczamy przed ewentualnymi chorobami, które mogą zaatakować sadzonkę, opisujemy miejscem pozyskania zrazu, numerem kolejnym z tworzonej bazy danych i sadzimy w tunelach foliowych czekając na pierwsze pąki zwiastujące powodzenie przedsięwzięcia.

Szczepienie zrazów pozyskanych w lutym 2023 roku przeprowadziliśmy wspólnie z Lubuskim Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych 20 marca.

Przypominamy o możliwości zgłaszania starych drzew owocowych, które możemy wspólnie ocalić  - zasady akcji TUTAJ

Relacja z naszych wypraw w poszukiwaniu cennych owocowych skarbów przyrody - w felietonach Małgorzaty Frymus (Polskie Radio Szczecin):

- 8.03.2023 r.

- 15.03.2023 r.

- 21.03.2023 r.

Stare drzewa odnajdujemy jeszcze w pozostałościach sadów przy nieistniejących już dziś zabudowaniach. Z wielu zdążymy pobrać fragmenty pędów do szczepienia.

Niektóre z drzew posiadają piękny i tajemniczy pokrój, pełniąc cenną rolę biocenotyczną

Wiele drzew poddaje się już upływającemu czasowi. Wciąż jednak drzemie w nich siła pozwalająca na wypuszczanie nowych pędów. Te ocalamy w pierwszej kolejności

Pozyskane zrazy (fragmenty pędów do szczepienia) opisujemy numerem kolejnym i miejscem pozyskania. Wszystkie obserwacje i dane wprowadzamy do tworzonego rejestru.

Zrazy przed rozpoczęciem szczepienia

Ostatni instruktaż przed przystapieniem do szczepienia

Przygotowane sadzonki muszą zostać zabezpieczone przed ewentualnymi chorobami

Kolejna sadzonka i kolejny powód do dumy

Wiaderko pełne cennych skarbów

Zwieńczeniem poszukiwań i szczepienia są równe rządki sadzonek w tunelu foliowym. Czekamy na pierwsze pąki