Asset Publisher Asset Publisher

Drewno jest super

O niezwykłych właściwościach drewna, jego pochodzeniu i zastosowaniach rozmawialiśmy z uczestnikami pierwszej części "Festiwalu drewna", który odbył się w dniach 14-16 listopada b.r.

Organizatorem wydarzenia było Nadleśnictwo Gryfino, a partnerami projektu Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie oraz Pałac Młodzieży Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie.

Mentorami wydarzenia i współprowadzącymi byli Waldemar Sokalski i Maciej Kupś realizujący projekt Rob in Wood. To twórcy o wielkiej pasji, rzemieślnicy rozmiłowani w drewnie wszelkiej postaci – od pachnących nowością desek po stare drewno, które darzą szczególną miłością zamieniając je w dziesiątki wyjątkowych przedmiotów. Do Szczecina przyjechali z Głogowa, gdzie na co dzień realizują się w „niepokornej stolarce” 😉

Oto krótka opowieść o ich pomysłach i pracy: www.lasy.gov.pl/pl/wideo/echa-lesne-tv/niepokorna-stolarka

Jak sami podkreślają niezwykłe właściwości drewna i jego piękno stanowią o jego ponadczasowym charakterze. Drewno jest surowcem odnawialnym - od wieków zaspokajającym potrzeby człowieka w tysiącach zastosowań. Praca z drewnem daje niesamowitą radość i wyzwanie, bo drewno drewnu nierówne. Każdy gatunek drzewa posiada inne, unikalne dla siebie cechy drewna – inną twardość, rysunek słoi, wytrzymałość i podatność na obróbkę. To co fascynuje stolarzy rzemieślników to wady drewna – chodniki owadów, sęki, krzywizny. Z reguły dyskwalifikują one drewno w rozwiązaniach konstrukcyjnych i zwyczajowym zastosowaniu przy produkcji przedmiotów codziennego użytku ale dla artystów stanowią niewyczerpywalne źródło natchnienia i radości w procesie twórczym.

Tegoroczne zajęcia miały charakter warsztatowy, poprzedzony częścią prelekcyjną stanowiącą wprowadzenie do tematu. W jej trakcie uczestnicy mieli okazję zapoznania się z pracą leśników, którzy „współpracując” z lasem dbają o to, aby drewno zawsze mogło gościć w naszych domach. Ponad 90% drewna wykorzystywanego w Polsce pochodzi z naszych, krajowych zasobów. Jego pozyskanie odbywa się zawsze przy zachowaniu naczelnej zasady obowiązującej w Lasach Państwowych – leśnicy pozyskują zawsze mniej drewna niż przyrasta w lasach (mniej więcej połowę przyrostu). W ten sposób – bez zachwiania równowagi przyrodniczej stale zwiększają się leśne zasoby.  Wzrost drzewostanów ma charakter ciągły – w miejsce jednych drzew powstają ich kolejne pokolenia. To swoisty „kołowrotek zieleni”.  W przeciwieństwie do większości innych powszechnie wykorzystywanych surowców naturalnych drewno ma charakter odnawialny. Mówimy często, że jest ekologiczne. Łatwo podlega bowiem rozkładowi, nie obciążając środowiska naturalnego, tak jak zalegające „góry” tworzyw sztucznych.

W części warsztatowej zajęć każdy spośród blisko 200 uczestników Festiwalu mógł wykonać dla siebie lub bliskich niepowtarzalny upominek z drewna i innych naturalnych materiałów. Ta część spotkania uruchomiła we wszystkich pokłady inwencji twórczej i artyzmu owocując dziesiątkami wyjątkowych prac.

22 listopada b.r. odwiedzimy wraz z uczestnikami drugiej części Festiwalu wybrane zakłady przerobu drewna obserwując w jaki sposób powstają przedmioty „mające swe korzenie” w naszych lasach. Relacja już wkrótce.