Asset Publisher Asset Publisher

Razem #sprzątaMY polskie lasy

20 września wspólnie porządkowaliśmy leśne zakątki...

W ramach ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę porządkowaliśmy wybrany fragment Puszczy Bukowej.  Do wspólnej pracy włączyli się opiekunowie i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 74 w Szczecinie. Dwugodzinne prace porządkowe naszej ponad stu osobowej grupy uczestników pozwoliły na zebranie pokaźnej góry odpadów, wśród których znalazły się części samochodowe, fragmenty sprzętu elektronicznego, wyposażenia mieszkań i niezliczone ilości innych „drobnych” śmieci, zalegających jak liście w leśnym runie.

Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. Nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się. Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

 

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.