Asset Publisher Asset Publisher

Startuje Mała Akademia Leśna

Zapraszamy do udziału w II edycji projektu „Mała Akademia Leśna”. W roku jubileuszu 100-lecia istnienia Lasów Państwowych proponujemy sześć ciekawych wydarzeń, które wpisaliśmy w hasło STO LAT. Każde ze spotkań pozwoli nam powędrować przez las ciekawiej, odkryć jego tajemnice inaczej, poznać niezwykłych ludzi i ich nieoczywiste, leśne pasje. Akademia leśna stanie się zatem niezwykłą przygodą łączącą ludzi i przyrodę.

O szczegółach wszystkich wydarzeń będziemy informować na bieżąco.

Spójrzmy zatem na las z nieco innej perspektywy:

S – SPORT (wydarzenie dedykowane seniorom)

Zapraszamy wszystkich seniorów do udziału w ciekawym, leśnym treningu. Poprowadzimy go wspólnie z instruktorem sportu i rehabilitantem, który podpowie jak efektywnie wykorzystywać las do poprawy kondycji fizycznej,  dobierając jednocześnie odpowiedni zakres ćwiczeń. Nie trzeba wcale drogich przyrządów gimnastycznych, by trening był efektywny. Wszystkie znajdziemy w lesie. Dlatego zapraszamy do naszej „leśnej siłowni”. Tu nie ma kolejek do sprzętu ani biletów wstępu, a trening będzie dobrą zabawą. Dla podkreślenia obchodów jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych trasa, którą przemierzymy będzie miała 1924 metry.

Miejsce – szlak turystyczny im. Mieczysława Tarchalskiego z elementami ścieżki zdrowia i fragment Puszczy Bukowej w Szczecinie Podjuchach

T – TURYSTYKA (wydarzenie dedykowane młodzieży od 16 roku życia i osobom dorosłym)

Lasy to doskonałe miejsce do turystycznych wędrówek sprzyjających relaksowi i wzbogacaniu wiedzy. W ich gęstwinach ukryte są niezwykłe skarby historii, śladów wielowiekowej działalności człowieka, przyrodniczych pereł i niezwykłych obiektów stworzonych z myślą o leśnych wędrowcach. Wszystkich wędrowców zapraszamy do udziału w „leśnych wędrówkach po miejscach nieoczywistych”. Spotkamy niezwykłych ludzi, pokażemy jak można odkrywać „las nieoczywisty” schodząc z utartych szlaków. Pojedziemy do Puszczy Bukowej, aby pod koronami buków porozmawiać o jej ciekawych zakątkach. Dla chętnych, którzy zechcą podzielić się swoimi odkryciami miejsc nieoczywistych proponujemy konkurs na przewodnik. Najciekawszy wydamy.

Miejsce – Dom Kultury Krzemień w Szczecinie (Podjuchy) - prelekcje + wyjazd terenowy do Puszczy Bukowej (po prelekcjach)

O – OPAŁ I NIE TYLKO (wydarzenie dedykowane wszystkim grupom wiekowym)

Drewno pochodzi z lasu, jest ekologiczne, odnawialne i znajduje tysiące zastosowań w naszym życiu. Ale drewno jest również ważne dla wielu organizmów zamieszkujących las, stając się ich schronieniem czy stołówką z mnóstwem smakołyków. Porozmawiamy o tym. A w części warsztatowej, którą poprowadzimy pod hasłem „Drewnoklecenie na zwierząt zlecenie” pokażemy jak wykorzystać drewno z pożytkiem dla małych i większych zwierzaków. Zajmiemy się m.in. kreatywnym budowaniem ptasich stołówek. O zwyczajach i upodobaniach (nie tylko kulinarnych) ptaków opowiedzą znawcy tematu. Niespodzianką będzie spotkanie z opiekunami jeży, którzy odpowiedzą o tych sympatycznych ssakach.   

Miejsce warsztatów – Glinna (zielona klasa Nadleśnictwa Gryfino)

L – LUDZIE (wydarzenie dedykowane młodzieży od 16 roku życia i osobom dorosłym)

Las i ludzie są ze sobą związani od wieków. Czerpiąc z lasu pożytki ludzie dbają jednocześnie o jego dobrostan dla siebie i przyszłych pokoleń. Las jest miejscem w którym uprawiamy sport, turystykę, do którego przychodzimy na grzyby czy po prostu – aby oderwać się od zgiełku miast.

A jak wesoło może być w lesie? Opowiemy w leśnym dyktandzie.

Miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Olimpijczyków Polskich w Gryfinie (aula)

A – ARCHIWUM (wydarzenie dedykowane młodzieży od 16 roku życia i osobom dorosłym)

Drzewa są niezwykłym archiwum historii i teraźniejszości. Noszą na sobie inskrypcję miłosnych wyznań, ślady historycznych wydarzeń, stanowią archiwum, w którym splata się życie wielu organizmów. W trakcie wędrówki przez Puszczę Bukową poszukamy „czasu zaklętego w drzewach” okiem aparatów fotograficznych. Opowiemy o ciekawych organizmach żyjących na pniach drzew, odkryjemy ślady historii wielu ludzi, dla których pnie drzew stawały się (może nieroztropnie) słupami ogłoszeniowymi. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konkurs fotograficzny.

Miejsce – Puszcza Bukowa

T – TWORCZOŚĆ (wydarzenie dedykowane dzieciom i młodzieży do 16 roku życia)

W trakcie pleneru plastycznego „zmalujemy coś wspólnie na 100 lat” 😊Na specjalnie przygotowanych pamiątkowych kartach wielkoformatowych uczestnicy spotkania będą malować „swój las”. Karty staną się elementem wystawy plenerowej, którą zaprezentujemy przy siedzibie nadleśnictwa.

Miejsce – teren przy siedzibie Nadleśnictwa Gryfino na gryfińskim deptaku spacerowym

Serdecznie zapraszamy...powędruj z nami „nieoczywistymi leśnymi ścieżkami”