Asset Publisher
Pomniki przyrody na terenie Nadleśnictwa Gryfino
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.
Na terenie Nadleśnictwa Gryfino znajduje się 103 pomników przyrody, w tym:
- 5 źródlisk
- 10 głazów narzutowych
- 1 pomnik ochrony powierzchniowej
- 13 grup drzew
- 74 pojedyncze drzewa.
Powierzchniowy pomnik przyrody Krzywy Las
W pobliżu Zespołu Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie, koło Gryfina (Leśnictwo Pniewo), znajduje się jedna z najciekawszych osobliwości przyrodniczych okolic Szczecina. Na powierzchni około 0,50 ha odnaleźć możemy skupisko osobliwie zdeformowanych sosen pospolitych (105 szt.). Najwięcej drzew z okazałymi krzywiznami pni zlokalizowanych jest w centralnej części obszaru (około 50-60). Pozostałe odnaleźć można wśród prawidłowo ukształtowanych sosen tworzących przyległy drzewostan. Pnie wszystkich krzywych drzew posiadają na wysokości od 10 do 50 cm nad ziemią charakterystyczne i zastanawiające pałąkowate wygięcia dochodzące do 3 m długości, ponad którymi drzewa prostują się pionowo ku górze. Wiek wszystkich drzew szacowany jest obecnie na około 88-90 lat. Las ten powstał prawdopodobnie na skutek celowej działalności człowieka hodującego krzywe drzewa do celów użytecznych. Wśród wielu głosów próbujących wytłumaczyć to dziwne i tajemnicze zjawisko nie brakuje jednak i tych, które skłonne są dopatrywać się tu działalności sił nadprzyrodzonych :-)...
Asset Publisher
Zachodniopomorskie Dni Kultury Łowieckiej 2016
Zachodniopomorskie Dni Kultury Łowieckiej 2016
Tegoroczne obchody zorganizowane pod hasłem LUDZIE-AKTYWNOŚĆ-SZTUKA odbyły się 24 września na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Ideą przewodnią imprezy była popularyzacja wiedzy o roli myślistwa w funkcjonowaniu ekosystemów, prezentacja bogatych tradycji łowieckich, połączona z ukazaniem dziedzictwa kulinarnego oraz zapoznanie odwiedzających z istotnym wkładem myśliwych w odbudowę populacji zagrożonych gatunków.
Spotkaniu towarzyszyły koncerty zespołów muzyki myśliwskiej (Technikum Leśne w Goraju, Zespół Sygnalistów Dobrzański Złoty Szpon, Gryf Szczeciński, Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej PZŁ, Zespół Trompes de Pologne) oraz pokazy kulinarne z barwnymi opowieściami Grzegorza Russaka. Odwiedzający mieli okazję uczestniczenia w degustacjach potraw serwowanych w ramach prezentacji dziedzictwa kulinarnego Pomorza Zachodniego oraz wzięcia udziału w licznych grach i konkursach organizowanych na stoiskach tematycznych partnerów akcji (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej „Ostoja", Polska Fundacja Ekologiczna). Ciekawym elementem programu były pokazy sokolnictwa.
Stoisko Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe" , zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie (Nadleśnictwa Gryfino, Trzebież, Kliniska) zaprosiło odwiedzających do licznych zabaw i konkursów, poświęconych tematyce związanej z polskimi lasami oraz działalnością leśników. W ciekawych animacjach familijnych brały udział zarówno dzieci jak i towarzyszący im rodzice. Leśnicy służyli gościom praktyczną wiedzą z zakresu gospodarki leśnej oraz ochrony zasobów przyrodniczych.
Organizatorem tego ciekawego przedsięwzięcia był Polski Związek Łowiecki- oddział w Szczecinie, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.