Wydarzenia Wydarzenia

Warszawskie obchody Dnia Ziemi 2017

„W kierunku Natury" podążali 4 czerwca b.r. goście odwiedzający stanowiska edukacyjne Lasów Państwowych w czasie trwającego Dnia Ziemi 2017 na Polu Mokotowskim w Warszawie.

Bogactwo i różnorodność polskich lasów prezentowało mieszkańcom i gościom Warszawy ponad 60 leśników z trzech Leśnych Kompleksów Promocyjnych: „Lasy Warszawskie", „Puszcza Świętokrzyska" i „Puszcze Szczecińskie". Uczestnikiem pikniku byli również pracownicy Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

Spotkania ze leśnikami z nadleśnictw Gryfino, Trzebież i Kliniska stały się doskonałą okazją do zapoznania się ze specyfiką tutejszych kompleksów leśnych, sąsiadujących ze szczecińską aglomeracją. Goście mieli okazję wzięcia udziału w grach i konkursach edukacyjnych oraz zapoznania się z materiałami edukacyjno-informacyjnymi. Wśród tematów dyskusji pojawiały się tematy drewna – surowca ekologicznego i odnawialnego, ochrony leśnych zasobów przyrodniczych, odpowiedzialnego korzystania z lasów i ich dóbr, aktualnych obecnie zagrożeń ze strony kleszczy. Odwiedzający stoisko leśników z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie" mogli przyjrzeć się z bliska gigantycznemu kleszczowi, dowiedzieć się jak zabezpieczyć się przed niechcianym spotkaniem z tym pajęczakiem, a także jak prawidłowo pozbyć się go z ciała.

Wśród bogatej oferty stoisk leśników uczestniczących w pikniku odnaleźć można było liczne formy aktywności, w których uczestniczyć mogli zarówno duzi i mali goście. Niezwykłą atrakcją była możliwość samodzielnego wybudowania drewnianego domku, cechowania drewna, malowania na drewnie czy przecinania wałków ręczną piłą. Niezwykle interesująca była wystawa rzeźb i przedmiotów wykonanych z drewna, prezentowana przez leśników z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Świętokrzyskie" oraz uczniów szkoły drzewnej i leśnej w Garbatce-Letnisku. Nie zabrakło również degustacji darów lasu - miodów, herbat ziołowych, soku brzozowego, soków z kwiatów bzu czarnego, z pokrzywy, mięty. Była też kawa z żołędzi, konfitury i suszone owoce. Ciekawą pamiątką z pikniku była dla wielu osób sadzonka drzewka, otrzymana od leśników. Posadzona i pielęgnowana, długo przypominać będzie o wspólnym spotkaniu z leśnikami w piękny, słoneczny czerwcowy dzień.