Lista aktualności Lista aktualności

#trashbagchallenge – POSPRZĄTAJMY RAZEM LAS

Trwa wielkie śmieciobranie w lasach Nadleśnictwa Gryfino

Wczesną wiosną rozpoczęliśmy kolejną akcję porządkowania dzikich wysypisk śmieci, na których piętrzą się niezliczone ilości zaskakujących niekiedy odpadów.

Meble, sprzęt RTV, armatura, podzespoły samochodowe, opony, materiały budowlane... to nie jest oferta supermarketu. To szara i zawsze szokująca rzeczywistość w naszych lasach.

Wiele z nich (eternit, odpady poremontowe, folie itp.) kwalifikowanych jest często jako odpady niebezpieczne i wymagające specjalistycznych metod utylizacji. Mimo, że leśne ostępy porządkowane są systematycznie każdego miesiąca nie da się uciec od wielkich akcji porządkowych, które odbywają się co najmniej dwukrotnie każdego roku. Do specjalistycznych pojemników o ogromnych pojemnościach, zamawianych w miejsca największych koncentracji „śmieciowych poletek” trafiają wówczas m.in. wielkie gabaryty i niezliczone ilości opon. W kwietniu do takich kontenerów trafiło już kilkanaście przyczep śmieci pochodzących z wiosennego porządkowania lasów sąsiadujących z Gryfinem. Nadal trwa usuwanie odpadów z okolic Szosy Stargardzkiej. Po ubiegłorocznej, jesiennej akcji porządkowej powrócić musimy znów niestety w okolice Autostrady Poznańskiej, gdzie zalegają góry śmieci podrzucone zimą.

Ogromnym problemem jest wciąż systematyczne zaśmiecanie Puszczy Bukowej. Dlatego też 17 kwietnia b.r. rozpoczęliśmy kolejną wielką akcję porządkową tego obszaru (ostatnia miała miejsce jesienią ubiegłego roku). Wszystkich odpadów nie zmieścimy tym razem do jednego kontenera. Puszcza podzielona została więc na dwa sektory, a akcja porządkowa potrwa tym razem dłużej niż zwykle:

Pierwszy sektor posprzątany...

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy 27 kwietnia b.r. właczyli się do wspólnej akcji porządkowania leśnych zakamarków Puszczy Bukowej (i jej okolic). Kolejne worki wypełnione po brzegi odpadami czekają już na utylizację.

Śmieci w polskich lasach to widok wciąż szokujący, a ich uprzątanie wiąże się z ogromnymi kosztami. Prace porządkowe na terenie Nadleśnictwa Gryfino pochłaniają rocznie ponad 130 tysięcy złotych, w całych lasach państwowych – około 18 milionów. Dlatego apelujemy. Las to nie śmietnik. Porzucone śmieci szpecą i stanowią często zagrożenie dla życia biologicznego. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem za wyrzucenie śmieci do lasu grozi mandat lub skierowanie sprawy na drogę sądową.

Wiosna 2019: