Lista aktualności Lista aktualności

Czas na porządki w Krzywym Lesie

Krzywy Las jest jednym z najczęściej odwiedzanych zakątków leśnych w okolicach Gryfina i ulubionym miejscem Państwa spacerów. Od wielu lat cieszy się ogromną sławą nie tylko w Polsce ale również za granicami kraju. O jego wyjątkowości stanowią sosny zwyczajne, posiadające niezwykłe i tajemnicze skrzywienia pni, których geneza do dziś pozostaje zagadką. WIĘCEJ CIEKAWOSTEK O KRZYWYWM LESIE – KLIKNIJ.

Państwa bezpieczeństwo jest najważniejsze

Krzywy Las to niewielki pomnik przyrody, o powierzchni 0,33 ha. Jest niezwykle popularny, więc rośnie liczba odwiedzających go gości. Bardzo nas to cieszy i tym bardziej mobilizuje do zapewnienia Państwu możliwości bezpiecznego wypoczynku. W Krzywym Lesie występuje kilkadziesiąt „krzywych drzew” podlegających ochronie. Wiek drzew szacowany jest dziś na około 90 lat. Krzywe drzewa tworzące Krzywy Las, mimo, że noszą miano magicznych, a ich historia jest tajemnicza podlegają takim samym prawom natury jak każdy organizm żywy. Starzeją się i gdzieniegdzie zaczynają obumierać. Dotyczy to nie tylko sosen z krzywymi pniami ale również innych drzew, prawidłowo ukształtowanych które rosną tu wraz z nimi. Aby nie dopuścić do obłamywania się uschniętych fragmentów drzew, lub przewracania tych, które obumarły i posiadając często zgniliznę przy ziemi grożą przewróceniem, wspólnie z Gminą Gryfino (organ odpowiedzialny za pomnik przyrody zgodnie z ustawą o ochronie przyrody) dokonujemy systematycznych przeglądów Krzywego Lasu. W przypadku stwierdzenia istotnego zagrożenia dla Państwa bezpieczeństwa, na mocy art. 45 ust.2 pkt 4 ustawy o ochronie przyrody dokonujemy usuwania pojedynczych, uschniętych drzew lub ich fragmentów (pozostawiając drewno do naturalnego rozkładu). Wszystko po to, aby nie dopuścić do nieszczęśliwego wypadku.

Porządki?

Nadszedł czas, aby w Krzywym Lesie dokonać porządków i poukładać (na jego obrzeżach) leżące obumarłe drzewa lub ich fragmenty. Po to, abyście mogli Państwo swobodnie i bez narażenia na upadek móc podziwiać „krzywe sosny”. Do niektórych z nich nie można bowiem podejść, bez przechodzenia pomiędzy leżącym tzw. posuszem (przede wszystkim długimi pniami drzew prawidłowo ukształtowanych, które uschły i zostały powalone na ziemię).

Porządki polegające na przenoszeniu, układaniu lub niekiedy przecinaniu leżących uschniętychdrzew lub ich fragmentów prowadzić będziemy w dniach 10-11 marca b.r.

Apelujemy…

Apelujemy jednocześnie i gorąco o niewchodzenie i niesiadanie na pniach krzywych sosen. Kora na niektórych spośród drzew jest wytarta od obuwia. Pamiętajcie Państwo, że krzywe drzewa stanowią pomnik przyrody. Wiele spośród nich jest w średniej kondycji zdrowotnej (zwłaszcza w części przyziemnej) i wchodzenie na nie może je dodatkowo osłabić. Siadanie lub wchodzenie na uschnięte ale pozostawione do oglądania fragmenty krzywizn grozi ich przewróceniem, narażając Państwa na urazy.

Prosimy również ponownie o niewznoszenie na terenie Krzywego Lasu budowli i szałasów z leżącego posuszu, pozostawianego do naturalnego rozkładu. Do szałasów często zaglądają dzieci. Takie prowizoryczne konstrukcie grożą zawaleniem i nieszczęśliwym wypadkiem.

Drzewa usychają. To naturalne ale co dalej?

Nie mamy wpływu na siły przyrody. Możemy i chcemy jednak podarować nowe życie temu miejscu, tak aby i w przyszłości cieszyło wszystkich, którzy chcą je odwiedzić. 

Nowy rozdział Krzywego Lasu i jego nowe życie zaczyna się właśnie w tym roku.  Wszystko dzięki innowacyjnemu projektowi rewitalizacji tego niezwykłego zakątka, którego realizacji podjęły się Lasy Państwowe (Nadleśnictwo Gryfino),wspólnie z Gminą Gryfino oraz Fundacją Polskiej Grupy Energetycznej.

Celem projektu jest z jednej strony wzmocnienie potencjału turystycznego istniejącej dziś atrakcji jaką jest Krzywy Las, poprzez budowę nowej infrastruktury turystycznej (małej architektury, parkingu, ścieżek spacerowych). Z drugiej zaś i niezwykle istotnej - podarowanie Krzywemu Lasowi nowego życia poprzez stworzenie dwóch powierzchni zastępczych.

Na pierwszej z nich posadzone zostaną sadzonki sosen, otrzymanych z nasion zebranych z drzew Krzywego Lasu. Będzie tu można obserwować czy młode drzewa będą miały skłonność do powtarzania cech swoich rodziców i wzrostu w jakiś nietypowy sposób. Na drugiej zaś powierzchni sadzonki sosnowe będą celowo deformowane przy zastosowaniu różnych metod, w celu osiągnięcia kształtów pni, jakie posiadają sosny w Krzywym Lesie. Po latach będzie można z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytanie – czy krzywizny pni są dziełem Matki Natury, czy jednak wytworem rąk człowieka. W ten sposób starzejący się drzewostan Krzywego Lasu odrodzi się na nowo.

Pierwsza próba pozyskania nasion do założenia powierzchni zastępczej z siewu została przeprowadzona w lutym bieżącego roku ale zaowocowała niewielką ilością nasion, stąd też próby pozyskania będziemy powtarzać do skutku, aby w konsekwencji otrzymać wymaganą ilość niezbędną do uzyskania idealnych sadzonek – dzieci drzew Krzywego Lasu. Nie wystarczy bowiem zebrać „jakieś” szyszki. Muszą być dorodne, a kryjące się w nich nasiona posiadać duży potencjał, zdrowotność i zdolność do skiełkowania. W nich przecież drzemie życie magicznego lasu. Tak, czy inaczej projekt rewitalizacji możemy uznać za rozpoczęty. Powierzchnie zastępcze z pierwszymi nasadzeniami powstaną już niebawem i historia Krzywego Lasu rozpocznie się od nowa. WIĘCEJ O ZBIORZE SZYSZEKKLIKNIJ