Lista aktualności Lista aktualności

Ocalić od zapomnienia...

Nowa, wyjątkowa kolekcja w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej

W niedzielę 28 kwietnia w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza otwarta została nowa, wyjątkowa kolekcja roślin. Wspólnie z mieszkańcami Szczecina i okolicznych miejscowości oraz gośćmi z innych zakątków Polski, którzy tego dnia odwiedzili ogród, posadziliśmy niezwykłe drzewka.

„Repozytorium starych odmian drzew owocowych Pomorza Zachodniego” to kolekcja unikatowa i niezwykle dla nas cenna. Stanowi efekt poszukiwań i szczepień drzew starych odmian owocowych, które odnajdujemy na terenie nadleśnictwa i w najbliższych okolicach (a w przyszłości również w innych lokalizacjach Pomorza Zachodniego). Wszystko po to, aby ocalić od zapomnienia te wspaniałe, lokalne „perły” przyrody i pamiątki kulturowe. Nowa kolekcja stanowić będzie zatem swoistą skarbnicę cennych drzew, dających niezwykle smaczne owoce, z  których w przyszłości będą mogli korzystać wszyscy, którzy doceniają ich wyjątkowy smak i wartości kulinarne. Warto powracać do receptur na własne dżemy, musy, sięgać po nie piecząc ciasta czy  po prostu – delektować się ich wybornym smakiem zrywając prosto z drzew.

W niedzielę posadziliśmy wspólnie 18 jabłoni i 1 czereśnię - drzewka zaszczepione przez nas w 2023 roku. Otwarcie kolekcji było również okazją do spotkania z ekspertem z Lubuskiego Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych (partnera projektu), który odpowiadał na pytania w zakresie uprawy, szczepienia starych odmian i wykorzystywania ich owoców. Uczestnicy wydarzenia otrzymali również drzewka pochodzące z tych samych lokalizacji, jak te, które mieli okazję posadzić w kolekcji. Walory smakowe jabłek starych odmian poznawaliśmy delektując się sokami wytłoczonymi specjalnie na tę okazję.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom wydarzenia za wsparcie we wspólnym założeniu kolekcji. Życzymy powodzenia w uprawie otrzymanych od nas drzewek i smacznych owoców, które już niebawem się na nich pojawią.

A wszystkich Państwa zapraszamy do odwiedzania nowej kolekcji oraz innych zakątków w ogrodzie w Glinnej, w których rosną już posadzone przez nas kilka lat temu drzewka starych odmian. Korzystajcie Państwo z ich owoców pojawiających się już od późnego lata. To smaczne i wyjątkowe dary natury.

Kolekcja „Repozytorium starych odmian drzew owocowych Pomorza Zachodniego” powstaje dzięki współpracy Nadleśnictwa Gryfino i Lubuskiego Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych. To kolejny projekt realizowany wspólnie na terenie Nadleśnictwa Gryfino w ramach odtwarzania starych odmian drzew owocowych. Drzewka rosnące w kolekcji są oznaczone numerem inwentarzowym i kodem miejsca z którego pozyskane zostały zrazy do szczepień.