Lista aktualności
Wspólne działania na rzecz zwiększenia retencji w Nadleśnictwie Gryfino
8 kwietnia 2025 r. odbyło się spotkanie poświęcone możliwościom zwiększenia retencji wód na obszarze Nadleśnictwa Gryfino. Podjęta inicjatywa ma na celu ochronę zasobów wodnych, poprawę warunków siedliskowych oraz wsparcie dla przyrody w kontekście zmieniających się warunków klimatycznych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kluczowych instytucji odpowiedzialnych za gospodarowanie zasobami przyrodniczymi i wodnymi w regionie.
Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie reprezentowali Dyrektor Paweł Gzyl oraz Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Maciej Szabla wraz ze współpracownikami. Nadleśnictwo Gryfino reprezentowali Nadleśniczy Jan Grzyś oraz jego zastępca.
W spotkaniu uczestniczyli również:
Igor Szakowski – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego,
Michał Durka – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie wraz ze współpracownikami,
prof. Dariusz Wysocki i dr Tomasz Krepski – pracownicy Uniwersytetu Szczecińskiego,
Artur Furdyna – hydrobiolog i ichtiolog specjalizujący się w renaturyzacji ekosystemów rzecznych Pomorza Zachodniego.
Mając na uwadze pogłębiający się deficyt wody podczas spotkania omówiono potencjalne możliwości działań adaptacyjnych w zmieniających się warunkach klimatycznych z wykorzystaniem funduszy unijnych oraz krajowych. Dyskutowano również o rozwiązaniach technologicznych, uwarunkowaniach finansowych oraz efektach ekologicznych i hydrologicznych możliwych do osiągnięcia w wyniku planowanych działań.
Dzięki konstruktywnej wymianie doświadczeń i opinii uczestników udało się zarysować wstępną mapę działań, która będzie stanowić punkt wyjścia do opracowania projektów w zakresie retencji wodnej. Wszystkich uczestników łączy wspólna troska o stan zasobów wodnych oraz chęć współpracy na rzecz ich ochrony.
Spotkanie stanowi ważny krok w kierunku zintegrowanych działań służących adaptacji lasów i krajobrazów do zmian klimatu. Jesteśmy przekonani, że dzięki zaangażowaniu wielu stron uda się stworzyć konkretne projekty, które w praktyce przyniosą wymierne korzyści dla przyrody i ludzi.
Zdjęcia - A. Smoliga