Asset Publisher Asset Publisher

Informacja w sprawie usunięcia drzew przy asfaltowej drodze publicznej pomiędzy miejsowościami Chlebowo i Wysoka Gryfińska.

Jakie drzewa usunięto i dlaczego?

W grudniu ubiegłego roku Nadleśnictwo Gryfino usunęło drzewa niebezpieczne, rosnące w bliskim sąsiedztwie asfaltowej drogi publicznej pomiędzy miejscowościami Chlebowo i Wysoka Gryfińska. Były wśród nich drzewa z rozległymi wypróchnieniami pni oraz drzewa pochylone w kierunku jezdni, mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

To sytuacja wyjątkowa

Usunięcie drzew przy wskazanej drodze było sytuacją wyjątkową, nie związaną z realizacją planowej gospodarki leśnej. Drzewa niebezpieczne usuwa się najczęściej pojedynczo. W tym przypadku ich ilość była na tyle duża, że spowodowała nagromadzenie znacznej ilości drewna w jednym miejscu. Drzewa zostały obalone w kierunku lasu, upadając jedne na drugie. To z kolej wymagało przeprowadzenia prac uprzątających.

Co się stało z usuniętymi drzewami?

Część z usuniętych drzew pozostawiona została do naturalnego rozkładu na skraju lasu, przy drodze. Część drewna została zagospodarowana. Mając świadomość dużego zapotrzebowania mieszkańców na drewno w okresie zimowym przeznaczono je do sprzedaży jako opał. W surowiec pełnowartościowy, który z uwagi na swoją wartość nie może zostać sprzedany jako opał, zaopatrzono lokalny rynek jego przerobu.

Działanie nadleśnictwa związane ze sprzedażą drewna wzbudziło niepokój części osób uczestniczących w ustaleniach dotyczących Puszczy Bukowej. Oceniono, że powinno pozostać na gruncie jako tzw. depozyt martwego drewna, z ewentualną możliwością przeznaczenia jego części na opał. Podczas spotkania i dyskusji w lesie, jakie odbyły się w celu omówienia wątpliwości z tym związanych wskazano, że w tym fragmencie siedliska przyrodniczego nadleśnictwo pozostawiło zbyt małą ilość drzew, które mogłyby stworzyć tu pożądany zasób martwego drewna. Jego rozliczenie zostało odniesione bowiem do całego pododdziału leśnego (a nie do powierzchni całego siedliska przyrodniczego). Argument ten został przyjęty przez nadleśnictwo, a szczegółowe uzgodnienia pomiędzy nadleśnictwem, a osobami zaangażowanymi w tę sprawę trwają.

W zaistniałej sytuacji prosimy o wyrozumiałość. Od blisko roku Nadleśnictwo Gryfino uczestniczy w uzgodnieniach dotyczących Puszczy Bukowej, oczekując na  formalne rozstrzygnięcia wynikające z procesu konsultacji społecznych (odnoszących się również do podobnych przypadków).

Opisane zdarzenie pozwoliło jednak na otwarcie dialogu w sprawie postępowania w tego typu sytuacjach, do czasu otrzymania wytycznych. W trakcie rozmów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz rozmów przeprowadzonych z przedstawicielami inicjatywy wyłączenia Puszczy Bukowej z gospodarki leśnej uzgodniono, że drewno powstałe po usunięciu drzew niebezpiecznych liściastych, w wieku powyżej 80 lat będzie pozostawało w lesie.

Rozumiemy, że zaistniała sytuacja wzbudziła niepokój. Nie było to jednak naszą intencją. Dziękujemy stronom uczestniczącym w dialogu związanym z przedmiotową sprawą za podzielenie się wątpliwościami i stanowiskiem w trakcie rzeczowej dyskusji.