Asset Publisher
Leśny Kompleks Promocyjny Puszcze Szczecińskie
Leśne kompleksy promocyjne to duże, zwarte obszary lasu, wchodzące w skład jednego lub kilku nadleśnictw. Utworzone na obszarze całego kraju, pokazują zmienność warunków siedliskowych, różnorodność składu gatunkowego lasu i wielość pełnionych przez niego funkcji. W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa.
Dzięki LKP widać, że można osiągnąć kompromis między najważniejszymi zadaniami leśnictwa: gospodarką leśną mającą na celu m.in. produkcję drewna, ochroną przyrody, badaniami naukowymi i szeroko rozumianą edukacją. Są dowodem, że trwale zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna przeciwdziała zagrożeniom lasu, wynikającym z rozwoju cywilizacji.
Obszar LKP "Puszcze Szczecińskie" należy do najcenniejszych obszarów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Pomorza Zachodniego. Testuje się tu nowe technologie leśne i szkoli Służbę Leśną. Prowadzi prace badawcze oraz doświadczenia. LKP stanowią także forum współpracy leśników ze społeczeństwem. Warto podkreślić, że leśne kompleksy promocyjne to oryginalna, rodzima idea promowania ekologicznego leśnictwa.
Dowiedz się więcej o leśnych kompleksach promocyjnych
Od prawieków las jest jednym z tych elementów środowiska, bez którego niemożliwe byłoby powstanie i rozwój ludzkiej cywilizacji. Jego znaczenie jeszcze bardziej wzrosło dzisiaj, gdy stał się głównym czynnikiem stabilizującym środowisko naturalne przed coraz silniejszymi negatywnymi oddziaływaniami cywilizacji. Przez tysiąclecia wydawał się niezmierzonym i niewyczerpanym źródłem niezbędnych człowiekowi pożytków, którego utrzymanie nie wymagało żadnych starań i zabiegów. Jednak dzisiaj zapewnienie jego trwałości uwzględniającej jego przyrodnicze, społeczne i ekonomiczne wartości wymaga złożonych, wielokierunkowych działań. Przy jego realizacji specjalną rolę spełniają obejmujące obszar jednego lub kilku nadleśnictw Leśne Kompleksy Promocyjne. Zadaniem każdego z nich jest przybliżanie społeczeństwu wiedzy o lesie i jego racjonalnym zagospodarowaniu, a także testowanie i wprowadzanie do praktyki nowych zasad i metod zagospodarowania i wykorzystania zasobów leśnych.
Celem tworzenia Leśnych Kompleksów Promocyjnych są w szczególności:
- wszechstronne rozpoznanie stanu i dynamiki biocenoz leśnych,
- trwałe zachowanie i odtwarzanie naturalnych walorów lasu,
- integrowanie gospodarki leśnej i aktywnej ochrony przyrody,
- promowanie wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej,
- powadzenie prac badawczych i doświadczalnictwa dla potrzeb gospodarki leśnej,
- jak najszersza współpraca ze społeczeństwem w zarządzaniu lasami,
- doskonalenie funkcjonowania Służby Leśnej i edukacja ekologiczna społeczeństwa
Utworzony Zarządzeniem Nr 18 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 1 lipca 1996 r. Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Puszczy Bukowej i Goleniowskiej", zmienił następnie nazwę na LKP „Puszcza Bukowa i Goleniowska" a Zarządzeniem Nr 63 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 14 października 2004r. został powiększony o lasy Puszczy Wkrzańskiej i nadano mu nazwę LKP „Puszcze Szczecińskie". LKP "Puszcze Szczecińskie" położony jest w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i obejmuje swoim zasięgiem Puszczę Bukową w Nadleśnictwie Gryfino, południową część Puszczy Goleniowskiej w nadleśnictwie Kliniska, Puszczę Wkrzańską w Nadleśnictwie Trzebież, fragment Lasów Miejskich oraz Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Świdwie. Jego łączna powierzchnia wynosi 61 070 ha.
Szczególnymi cechami LKP „Puszcze Szczecińskie" jest położenie w obrębie liczącej ponad pół miliona mieszkańców aglomeracji szczecińskiej, oraz duże znaczenie, jakie mają jego tereny w ogólnokrajowym systemie ochrony przyrody.
Przy Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Puszcze Szczecińskie" działa Rada Naukowo-Społeczna, złożona z przedstawicieli środowisk naukowych, samorządów, instytucji i organizacji społecznych, ekologicznych, firm zaangażowanych w działalność na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego, przemysłu drzewnego, oświaty. Jako organ doradczy, służy pomocą w planowaniu i podejmowaniu działań mających istotne znaczenie dla funkcjonowania LKP „Puszcze Szczecińskie".
Asset Publisher
Kamienie zamiast…smartphona
Kamienie zamiast…smartphona
Nowy system oznakowania turystycznego ułatwia odkrywanie piękna Puszczy Bukowej.
W jego skład wchodzą 52 kamienne drogowskazy oraz mapy turystyczne rozmieszczone przy głównych arteriach komunikacyjnych, przy miejscach postoju pojazdów i miejscach odpoczynku w Puszczy Bukowej. Na głazach umieszczona została inskrypcja zawierająca informację turystyczną /m.in. nazwy zwyczajowe miejsc, dróg, nazwy miejscowości, kierunki oraz orientacyjną odległość wyrażoną w kilometrach/. Autorami treści inskrypcji są członkowie szczecińskiego Stowarzyszenia „Klub Kniejołaza". System kamiennych drogowskazów stanowi nawiązanie do przedwojennych metod identyfikacji ciekawych miejsc na obszarze Puszczy Bukowej. Jest również doskonałym przykładem możliwości wkomponowania oznakowania turystycznego w leśny krajobraz i dowodem na to, że takie ponadczasowe drogowskazy mogą stanowić wciąż doskonałą alternatywę dla multimedialnych aplikacji. Pierwsze 10 głazów, wykonanych na zlecenie Nadleśnictwa Gryfino trafiło do Puszczy już w 2013 roku. Pozostałe 40 kamieni dotarło na miejsca docelowe jesienią ubiegłego roku. Ostatnie trzy – w lutym b.r.
Wśród trzech ostatnich głazów znalazł się również specjalny – pamiątkowy, który 16 lutego b.r. w obecności większości osób zaangażowanych w realizację tej części projektu posadowiony został w okolicach szczytu wzniesienia Bukowiec. Jest zwieńczeniem niełatwego w realizacji dzieła rozmieszczenia pozostałych 52 kamieni.
Mapy turystyczne, udostępnione dzięki uprzejmości autorów – Edwarda Zadorskiego oraz Edwarda Mich zawierają wyczerpującą informację przydatną w odkrywaniu piękna krajobrazu, przyrody i historii obszaru Puszczy Bukowej. Zaprezentowano na nich m.in. rozmieszczenie szlaków turystycznych, ciekawych miejsc historyczno-kulturowych, odwołania do nazw zwyczajowych i historycznych związanych z lokacjami na terenie Puszczy/.
Uzupełnieniem infrastruktury turystycznej jest nowe wyposażenie miejsc postoju pojazdów oraz miejsc odpoczynku.
Realizacja powyższych zamierzeń odbyła się dzięki wielostronnej współpracy partnerów projektu oraz miłośników Puszczy Bukowej. Działanie zrealizowano w ramach projektu „Budowa, poprawa i promocja infrastruktury turystycznej w 6 parkach krajobrazowych woj. zachodniopomorskiego w celu upowszechnienia wiedzy i wspierania zachowań proekologicznych – Etap I" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007–2013. Beneficjentem głównym i wnioskodawcą było Województwo Zachodniopomorskie-Urząd Marszałkowski-Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Realizacja projektu rozpoczęła się w drugiej połowie 2015 r i została zakończona z dniem 31 grudnia 2015 r.