Web Content Display
Mini sady już rosną...
Teraz czekamy na owoce wspólnej pracy :-)
Przy przedszkolach, szkołach i domach pomocy społecznej na terenie Gminy Gryfino powstały mini sady. Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Gryfino, przy wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych i w partnerstwie z placówkami, które posiadają przy swoich siedzibach wystarczającą ilość miejsca na założenie sadu. Jak sad, to drzewa owocowe, ale...te które zostały posadzone w ramach projektu "Przerwa na owoc" to drzewa niezwykłe. Jesienią 2021 roku, do placówek współpracujących z nadleśnictwem w ramach projektu, przywieźliśmy naszym "owocobusem" 111 sztuk sadzonek starych odmian drzew owocowych. Wraz z sadzonkami drzewek przekazaliśmy również publikacje i atlasy, z których czerpać można wiedzę o odmianach, zasadach ich uprawy oraz smakołykach, które można przygotowywać z owoców.
Posadzone - jabłonie, śliwy, grusze i czereśnie rodzą niezwykle smaczne owoce, a dobór odmian sprawia, że cieszyć będą w różnych porach roku - od wiosny do późnej jesieni. Sadzenie ruszyło pełną parą. Drzewka już rosną. Teraz czekamy z niecierpliwością na pierwsze owoce, które chcemy wspólnie z podopiecznymi placówek zamykać w słoiczkach. Niech cieszą również w długie zimowe wieczory. Mamy nadzieję, że smaczne gruszki, jabłka, śliwki i czereśnie, zrywane wprost z drzew, będą również smakowitym urozmaiceniem szkolnych śniadań.
Inspiracją do realizacji projektu były pierwsze jabłonie starych odmian, przekazane placówkom w czerwcu 2021 roku, przy okazji zakładania przez nadleśnictwo sadu jabłoniowego w sąsiedztwie szlaku rowerowego Blue Velo. Drzewa starych odmian to nie tylko smaczne owoce. To również historia i tajemnica ukryta w każdej małej sadzonce. Każda z nich pochodzi bowiem z jakiegoś drzewa matecznego. A wiele z drzew matecznych odnalezionych zostało gdzieś w tajemniczych niekiedy miejscach - przy nieistniejących już dziś osadach, przy starych pałacach, na przydrożach, w pozostałosciach starych sadów. Aleje drzew owocowych wpisane są w nasz krajobraz. Niegdyś, licznie towarzyszyły drogom, wijącym się wśród pól, alejom śródleśnym. Wielki podziw dla tych, którzy przemierzając zakamarki, pochylają się z miłością nad starymi drzewami, pozyskując z nich zrazy (czyli fragmenty pędów), które później szczepią i w młodych sadzonkach przedłużają w ten sposób życie i historię tych niezwykłych drzew.
Dziękujemy wszystkim placówkom, które przystapiły do projektu za wspaniałą mobilizację i stworzenie niezwykłych zielonych zakątków.
Dziękujemy również Panu Leszkowi Kułakowi i współpracownikom z Lubuskiego Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych za pomoc w realizacji projektu.
Fotografia główna - jako pierwsi swój sad posadzili podopieczni i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie. Brawo!
Fot. Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie