Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu w Nadleśnictwie Gryfino

Ochrona lasów, prowadzona kiedyś pod kątem ochrony drzew będących cennym produktem i efektem wytworu natury i pracy leśnika, realizowana jest obecnie w odniesieniu do ochrony całych ekosystemów leśnych. Po latach doświadczeń i pracy wielu pokoleń leśników wiadomo jest dziś jak niezwykle ważne jest zachowanie całej różnorodności biologicznej jaką kryją nasze lasy.

To holistyczne podejście wynika z samej specyfiki ekosystemu leśnego - "naturalnej fabryki", w której każdy element pełni istotną rolę w funkcjonowaniu całości. Las jako doskonały twór natury potrafi bronić się sam, pod warunkiem, że damy mu na to szansę utrzymując go w dobrej kondycji i stanie zbliżonym do naturalnego. Im bardziej drzewostan odbiega od naturalnego, a siedlisko jest znikształcone przez człowieka tym większe ryzyko wystąpienia niekorzystnych czynników abiotycznych (związanych z nieożywioną częścią przyrody), czy biotycznych (wynikających z działalności grzybów, zwierząt czy roślin).

Z czynnikami biotycznymi związane jest pojęcie gradacja - oznaczające masowe pojawienie się szkodników owadzich na dużych powierzchniach leśnych. Największa gradacja owadów na obszarze Nadleśnictwa Gryfino miała miejsce na początku lat 80–tych. Sprawcą znacznych spustoszeń w tutejszych drzewostanach iglastych, była wówczas podobnie jak na terenie całej Polski, brudnica mniszka. Warto wspomnieć, że w latach 1978 - 1983 szkodnik ten spustoszył 6 mln ha polskich lasów (wszystkich mamy około 9,8 mln ha!!!). W późniejszych latach na terenie nadleśnictwa pojawiały się niewielkie gradacje szkodników w drzewostanach dębowych, wśród których dominowała zwójka dębowa. Ostatni taki pojaw miał miejsce w roku 2000 i zakończył się zabiegiem chemicznego ograniczania szkodnika na powierzchni ok. 500 ha. W ostatnich latach dochodziło do niewielkich pojawów szeliniaka sosnowca na uprawach z przewagą sosny, na których prowadzono zwalczanie - przy użyciu pułapek klasycznych w postaci wałków sosnowych. W 2003 roku doszło do silnego pojawu szkodników glebowych na szkółce leśnej, na kwaterach z sadzonkami buka i dęba. Przeprowadzone zabiegi chemiczne spowodowały znaczne ograniczenie ich występowania.

Dosyć istotnym problemem ostatnich lat zaczynają stawać się zmienne warunki klimatyczno-pogodowe (zwłaszcza letnie susze i bezśnieżne zimy). Przyczyniają się one do spadku poziomu wód gruntowych i okresowego przesuszenia gleby - co ma negatywny wpływ zwłaszcza na drzewostany dębowe i nieliczne drzewostany z udziałem świerka.
Najwyższy poziom zanieczyszczenia powietrza odnotowywany jest w północno-zachodniej części Obrębu Gryfino. Wynika to z lokalizacji na tym obszarze Elektrowni „Dolna Odra". Fakt ten zadecydował o zakwalifikowaniu w tym rejonie 555,8 ha lasu do I strefy uszkodzeń.

Szkody od zwierzyny odnotowywane są na poniżej 100 ha rocznie (przeważnie uprawy). Głównym sprawcą szkód (zgryzanie) jest sarna i w zależności od braku dostępu do nasion gatunków ciężkonasiennych - również dzik. Ma to związek z dominacją gatunków liściastych (Bk i Db) w zakładanych uprawach.

Nadleśnictwo Gryfino zaliczone jest do II strefy zagrożenia pożarowego lasów i w celu zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia wybudowało przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wieżę obserwacyjną o wysokości 40 metrów, usytuowaną na najwyższym wzniesieniu regionu Wzgórzu Bukowiec (148 m n.p.m.), którą wspomagają dwie dostrzegalnie z sąsiednich nadleśnictw (Klinisk i Chojny). Do największej ilości pożarów w historii nadleśnictwa /44 przypadki/ doszło w 2003 roku.

Dostrzegalnia pożarowa na wzniesieniu Bukowiec  w Puszczy Bukowej. Foto Lidia Kmiecińska

Do celów patrolowo-gaśniczych służy specjalistyczny samochód wyposażony w agregat wysoko ciśnieniowy i zbiornik  wody na 400 l. W okresie najwyższego zagrożenia pożarowego lasu wykorzystywane jest wsparcie samolotów patrolowych i gaśniczych z lotniska w Goleniowie.

Wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych lokalizowane są pasy przeciwpożarowe stanowiące zabezpieczenie od ewentualnych pożarów, związanych z środkami transportu. System powiadamiania oparty jest na radiostacjach bazowych, samochodowych i przenośnych oraz telefonach.

Pożary są jednym z największych zagrożeń dla lasów. Foto Paweł Mendyk


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Przetargi

Przetargi

Przetargi, zamówienia, sprzedaż majątku, dzierżawy

  • Zamówienia publiczne

Wszystkie aktualne zamówienia publiczne prowadzone przez Nadleśnictwo Gryfino znajdziecie Państwo na platformie e-Zamówienia pod adresem: https://ezamowienia.gov.pl/pl/

Od dnia 20.10.2023 r zamówienia publiczne ogłaszane przez Nadleśnictwo Gryfino publikowane są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej w zakładce: Zamówienia publiczne [link: https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-gryfino/zamowienia-publiczne3]

Zamówienia publiczne zakończone przed dniem 20.10.2023 r.(archiwalne) znajdziecie Państwo na platformach:
SmartPZP [link: https://portal.smartpzp.pl/nadlesnictwo.gryfino] oraz ProPublico [link: https://przetargi.propublico.pl/ZamawiajacySzczegoly.aspx?id=271]

 

  • Sprzedaż drewna, dzierżawy gruntów i inne przetargi

Informacje o pozostałych przetargach (ogłoszenia i wyniki) zamieszczone są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej  w zakładce - Wystąpienia, komunikaty i ogłoszenia

  • Przetargi na sprzedaż majątku trwałego Nadleśnictwa Gryfino
Sprzedaż nieruchomości Skarbu Państwa zarządzanych przez Nadleśnictwo Gryfino prowadzona jest na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007 (Dz.U.2007.532) w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania przetargu publicznego oraz sposobu i warunków przeprowadzania negocjacji cenowej w przypadku sprzedaży lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych.
 
Aktualne informacje na temat przetargów dotyczących sprzedaży nieruchomości znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej w zakładce - Wystąpienia, komunikaty i ogłoszenia
 
Sprzedaż innego rodzaju majątku niż wymieniony powyżej prowadzona jest w związku z §13.1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1994 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (Dz.U. 1994 nr 134 poz. 692 ze zm) oraz przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 października 1993 r. w sprawie zasad organizowania przetargu na sprzedaż środków trwałych przez przedsiębiorstwa państwowe oraz warunków odstąpienia od przetargu (Dz.U.1993 nr 97 poz. 443 ze zm.).
 
Informacje na temat przetargów dotyczących sprzedaży majątku trwałego Nadleśnictwa Gryfino znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej w zakładce - Wystąpienia, komunikaty i ogłoszenia