Znalezione...i zaszczepione
Wymiernym efektem poszukiwań starych drzew owocowych, które prowadzimy wspólnie z Lubuskim Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych w ramach projektu „Zakładamy sady” jest pozyskiwanie zrazów (niewielkich fragmentów gałązek) do szczepień. Tym sposobem uzyskujemy materiał potomny z ciekawych, ginących już niekiedy jabłoni, grusz, śliw czy czereśni. Wykorzystujemy go do uzyskania sadzonek i założenia nowych sadów, z owoców których będziecie mogli Państwo korzystać w przyszłości. Wzbogacimy nim również "Repozytorium starych odmian drzew owocowych" – wyjątkowej kolekcji, która powstaje w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej.
Pozyskane przez nas zrazy należy zaszczepić na podkładkach (ukorzenionych sadzonkach drzew owocowych), które stanowić będą podstawę przyszłego drzewa. Miejsca po dokonanych szczepieniach są doskonale widoczne na starych okazach w postaci zgrubiałej obrączki wokół pnia. Łączymy zatem podkładkę ze zrazem, zabezpieczamy przed ewentualnymi chorobami, które mogą zaatakować sadzonkę, opisujemy miejscem pozyskania zrazu, numerem kolejnym z tworzonej bazy danych i sadzimy w tunelach foliowych czekając na pierwsze pąki zwiastujące powodzenie przedsięwzięcia.
Szczepienie zrazów pozyskanych w lutym 2023 roku przeprowadziliśmy wspólnie z Lubuskim Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych 20 marca.
Przypominamy o możliwości zgłaszania starych drzew owocowych, które możemy wspólnie ocalić - zasady akcji TUTAJ
Relacja z naszych wypraw w poszukiwaniu cennych owocowych skarbów przyrody - w felietonach Małgorzaty Frymus (Polskie Radio Szczecin):