QR przewodnik po Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza
Niniejszy przewodnik ułatwi Państwu poznawanie kolekcji Ogrodu Dendroloigcznego w Glinnej za pomocą aplikacji i dedykowanego QR kodu. Wystarczy posiadać w telefonie aplikację służącą do odczytu QR kodów, aby po zeskanowaniu poniższego znaku graficznego móc poznawać wybrane gatunki kolekcji, wyróżnione w terenie wzdłuż trasy zwiedzania (w niektórych urządzeniach opcja odczytu kodu dostępna jest po uruchomieniu aparatu fotograficznego). Opisy gatunków pochodzą z publikacji "Ogród Dendrologiczny w Glinnej - przewodnik" (do nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej przy wejściu do obiektu). Przy wyróżnionych okazach w ogrodzie znajduje się oznakowanie, na którym umieszczona jest ich numeracja zgodna z publikacją i QR kodem. Podświetlenie wybranego opisu - po kliknięciu na miniaturkę (otworzy się nowa strona z opisem).
Informacja dodatkowa - pień stanowiący pozostałość po najstarszym mamutowcu olbrzymim, rosnącym przed laty w ogrodzie został usunięty ze względów bezpieczeństwa w 2020 roku. Młode okazy mamutowców można podziwiać na kwaterach nr 3 b, 6 a oraz przy ogrodzeniu, skręcając po wejściu na teren ogrodu w lewą stronę.
Informacja dodatkowa - zamierającą jodłę olbrzymią, stanowiącą poważne zagrożenie dla Państwa bezpieczeństwa pozbawiliśmy korony w 2021. Pozostałości pnia zlokalizowane są tuż przy miejscu postoju pojazdów.
Informacja dodatkowa - wskazany w przewodniku duży okaz laurowiśni wschodniej obumarł i nie można go już odnaleźć we wskazanej lokalizacji. Posadziliśmy tu nowe sadzonki. Pięknie rosnącą laurowiśnie odnajdziemy na rogu kwatery 5 (dojście - skręcamy na lewo od lokalizacji nieistniejącego już dziś okazu alejką na wprost)
Informacja dodatkowa - wskazany w przewodniku okaz choiny kanadyjskiej obumarł i został usunięty ze względów bezpieczeństwa w 2020 r. Rosnący okaz choiny możemy odnaleźć na kwaterze nr 2 a (w sąsiedztwie drewnianego domku narzędziowego i szapleru cisów - uwaga to inny obiekt, niż altana rekreacyjna, znajdująca się na wzniesniu - szukamy go bliżej ogrodzenia, naprzeciwko nowego budynku kancelarii leśnictwa Glinna).
Informacja dodatkowa - wskazany w przewodniku okaz bukana został poważnie uszkodzony przez upadającą daglezję, powaloną przez porywiste wiatry w styczniu 2022 r. Szukamy obecnie jego zastępcy, które będziemy mogli posadzić w tym samym miejscu.
Informacja dodatkowa - wskazany w przewodniku okaz klonu Grossera obumarł i dziś nie możemy go już podziwiać.
Informacja dodatkowa - wskazany w przewodniku okaz sosny gęstokwiatowej obumarł i dziś nie możemy go już podziwiać.
Informacja dodatkowa - okaz jodły greckiej znajduje się w nowej części ogrodu, za wzniesieniem (posiada obłamany wierzchołek)
Opisane poniżej: cyprysik żywotnikowaty, cypryśnik błotny i jałowiec wirginijski rosną w sąsiedztwie altany rekreacyjnej na wzniesieniu.