Zielony Punkt Kontrolny w Puszczy Bukowej już otwarty

Trzy trasy o rożnych stopniach trudności, 20 punktów kontrolnych i dobra zabawa czekały na blisko stu uczestników otwarcia pierwszego w województwie zachodniopomorskim Zielonego Punktu Kontrolnego, które miało miejsce 9 listopada b.r.

Projekt zrealizowany został dzięki współpracy Nadleśnictwa Gryfino, Stowarzyszenia Klub Orientacji Sportowej Bno Szczecin oraz Fundacji ENEA.

UWAGA - REGULAMIN, MAPY I BROSZURA ZNAJDUJĄ SIĘ U DOŁU STRONY

Wymarsz zespołów poprzedziło uroczyste przecięcie wstęgi na tablicy informacyjnej dedykowanej projektowi i zawierającej poza krótkim opisem pomysłu i regulaminem - QR kody, dzięki którym mapy przygotowanych tras i broszurę informacyjną można pobrać także w terenie. Otwarcia dokonali - Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino Ryszard Brygman i Magdalena Baczulis reprezentująca Stowarzyszenie Klub Orientacji Sportowej Bno Szczecin. Zielony punkt kontrolny Nadleśnictwa Gryfino uzyskał również Srebrny Certyfikat przyznany przez Fundację Sport i Przyroda Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegów na Orientację Leśników.

"Cieszę się, że dzięki współpracy wszystkich partnerów projektu możliwa stała się realizacja tego niezwykłego zamierzenia. Mam nadzieję, że Zielony Punkt Kontrolny w Puszczy Bukowej pozwoli uczestnikom zabawy w orientering na wspaniały kontakt z Naturą, satysfakcjonujący wypoczynek i mnóstwo wrażeń" mówił Ryszard Brygman Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino

Jak podkreślali uczestnicy zabawy, pytani o wrażenia na mecie - „Puszcza Bukowa - dzięki ukształtowaniu terenu, na które składają się malownicze wzniesienia i wąwozy to doskonałe miejsce do tropienia wkomponowanych w krajobraz punktów kontrolnych (znalezienie niektórych wymaga trochę wysiłku 😉) i obszar do niewątpliwie dobrego treningu”. Sobotnie biegi nie miały charakteru rywalizacji na czas choć każdy z zespołów będzie mógł podejrzeć swoje wyniki na stronie bno.szczecn.pl.

Zapraszamy do zwiedzania Puszczy Bukowej „metodą na orientację”. To świetny sposób na samotny wypoczynek, relaks w parze, rodzinne popołudnia czy rywalizację w gronie przyjaciół. W poszukiwaniu punktów można iść, truchtać lub biegać. Można to robić za dnia lub w nocy. Przy każdej pogodzie (za wyjątkiem wichur, burz, ulewnych deszczy i innych ekstremalnych zjawisk). Należy jednak pamiętać, że punkty znajdują się w lesie i zawsze obowiązuje mierzenie sił nad zamiary, dostosowywanie ubioru do warunków terenowych, posiadanie apteczki i telefonu z naładowaną baterią na wypadek zagubienia.

Na czym polega zabawa? Na odnalezieniu w lesie wspomnianych już punktów kontrolnych i potwierdzeniu obecności przy nich. Nieodłącznym elementem zabawy są mapy o trzech stopniach trudności - łatwa, średnia i trudna (dostępne poniżej). Punkty kontrolne to z kolei nic innego jak drewniane, oznakowane i ponumerowane słupki z perforatorami służącymi do potwierdzania obecności „na punkcie”. Przed wyjściem na trasy należy bezwzględnie zapoznać się z regulaminem Zielonego Punktu Kontrolnego w Puszczy Bukowej (dostępny poniżej)

Gdzie jest start i meta? Na Polanie Harcerskiej (Polana pod Krzyżem) naprzeciwko ROD Puszcza w sąsiedztwie ulicy Chłopskiej (Szczecin Klęskowo).

Więcej o Zielonych Punktach Kontrolnych w innych częściach Polski - www.zielonypunktkontrolny.pl