Asset Publisher Asset Publisher

Bukowa Pisanka 2019

Bukowe pisanki w wiklinowych koszach...

Jak co roku przed Wielkanocą leśnicy z Nadleśnictwa Gryfino przygotowali dla szczecinian nietypową, przedświąteczną propozycję. 7 kwietnia 2019 r., w sąsiedztwie Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej odbyły się kolejne warsztaty z cyklu "Bukowa pisanka", stanowiące ciekawą formę spotkań z lasem.

Las to miejsce głęboko zakorzenione w naszej kulturze i tradycji. Miejsce inspirujące, z którego od zarania dziejów czerpiemy dobrą energię, natchnienie ale i niezastąpione do dziś drewno, z którego powstają tysiące przedmiotów czyniących nasze otoczenie piękniejszym i funkcjonalnym. Las jest również potężnym źródłem inspiracji. Każdy kawałek drewna, gałązka, liść czy szyszka mogą sprawić, że pozornie niepozorne i zupełnie nam „nieprzydatne fragmenty lasu” przeobrazić się mogą w prawdziwe dzieła sztuki. "Bukowa pisanka" ma charakter spotkań warsztatowych, na których uczymy się wspólnie w jaki sposób fragmenty lasu przenieść do domów i mieszkań w postaci pięknych wyrobów rękodzielniczych wykonanych z drewna i jego pochodnych.  Motywem przewodnim spotkań jest pisanka z drewna bukowego, która sama w sobie - w czystej drewnianej postaci jest niezwykle dekoracyjna. Okraszona szczyptą artyzmu i koloru staje się jednak prawdziwym arcydziełem - trwałym i niebanalnym świątecznym motywem dekoracyjnym. "Bukowa pisanka" to również niepowtarzalna okazja do spotkań z lokalnymi artystami i twórcami ludowymi, którzy między innymi w lesie odnajdują inspiracje do swojej twórczości.

Tegoroczne spotkanie poświęciliśmy wikliniarstwu - rzemiosłu odkrywanemu na powrót po wielu latach nieobecności. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznania się z historią wikliniarstwa, obróbką surowca (wikliny) oraz technikami wyplatana. Pod czujmy okiem pań instruktorek - Leokadii i Moniki wyplatali swoje małe dzieła sztuki wikliniarskiej. Wbrew wcześniejszym obawom praca nie była trudna, choć wymagała skupienia i precyzji. We własnoręcznie wykonanych koszyczkach bukowe pisanki prezentowały się wyjątkowo atrakcyjnie. Dodatkowym elementem warsztatów była możliwość stworzenia wiklinowych stroików zdobionych kolorowymi akcentami świątecznymi, których przygotowaniem wspólnie z uczestnikami warsztatów zajęła się Pani Agnieszka.

Jak zawsze nie zabrakło konkursów i poszukiwania zaginionego zająca.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wspólne spotkanie, a Paniom instruktorkom za pomoc w cierpliwym odkręcaniu niesfornych, wiklinowych splotów :)

fot. L. Kryczka
fot. L. Kryczka

fot. L. Kryczka
fot. L. Kryczka

fot. L. Kryczka
fot. L. Kryczka

fot. L. Kryczka
fot. L. Kryczka

fot. L. Kryczka
fot. L. Kryczka

fot. L. Kryczka
fot. L. Kryczka